Connect with us

Giełdy

Wartość środków w protokole Uniswap przekracza 2 miliardy dolarów.

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Protokol uniswap

Wyścig zdecentralizowanych protokołów.

Uniswap to obecnie największa zdecentralizowana giełda kryptowalut na świecie. Pod względem dziennego wolumenu znajduje się w ścisłej czołówce, przeganiając momentami giganta Coinbase.

Od momentu jakże hucznego debiutu tokena UNI, wartość ulokowana w protokole przekracza już 2 miliardy dolarów. Sprawia to że Uniswap jest obecnie liderem zdecentralizowanych finansów.

Według danych z Defi Pulse, za Uniswap znajdują się projekty takie jak: Aave, Maker i Curve Finance. Wszystkie cztery protokoły mają ulokowane w sobie ponad miliard dolarów każdy.

Statystyki zdecentralizowanej giełdy Uniswap.

Wskaźnik TVL – Total Value Locked

Wskaźnik TVL określa całkowitą wartość środków ulokowanych w danym protokole. Uwzględnia on wartość płynności dostarczanej przez użytkowników w przypadku zdecentralizowanych giełd takich jak Uniswap lub Balancer.

Wartość środków wpłaconych do protokołu pożyczkowego i zarabiających odsetki, na platformach takich jak Compound Finance lub Aave.

Całkowitą wartość wykorzystaną do sporządzania syntetycznych aktywów np: Wrapped Bitcoin lub wszelakie derywaty na platformie Synthetix.

TVL jest obecnie najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do wyznaczania popularności projektów defi. Serwis Defi Pulse właśnie przy użyciu tego wskaźnika mierzy i wyznacza pozycje poszczególnych projektów.

Najnowsza sekcja na stronie Coin Gecko dotycząca yield farmingu również wykorzystuje TVL aby wytypować największe i najgodniejsze zaufania kryptowalutowe farmy.

Defi pulse TVL
Coingecko farmy kryptowalutowe

Policzone dni klonów Uniswap’a.

Po wypuszczeniu przez Uniswap swojego governance tokena, płynność w mgnieniu oka z Sushiswap przelała się na Uniswap. 

Szczyt TVL na Sushiswapie przypada na 12 września i wynosił wtedy astronomiczne jak na taniego klona – 1,4 mld dolarów. Na ten moment z protokołu odpłynął ponad 1 miliard zostawiając jedynie 400 mln dolarów ulokowanych w Sushiswap.

Sushiswap TVL

Sushiswap oferował standardowe funkcje zdecentralizowanej giełdy oraz yield farming z wykorzystaniem tokenów płynności (LP tokenów).

W dzień debiutu tokena UNI na platformie Uniswap również ukazała się sekcja yield farmingu, też wykorzystująca LP tokeny.

Yield Farming na Uniswap.

Na ten moment możliwy jest staking tokenów płynności z następujących pooli.

 • ETH-DAI
 • ETH-USDC
 • ETH-USDT
 • ETH-WBTC

Każda pula dystrybuuje dokładnie 583,333 tokenów UNI na tydzień, użytkownicy dostają nagrody proporcjonalne do ich udziałów w danej puli. 

Cała akcja yield farmingowa będzie się odbywać przez 60 dni od momentu wypuszczenia UNI.

Uniswap zarabianie

Bitcoin

ByBit – Omówienie i Recenzja Giełdy Kryptowalut.

Wirtualne Inwestycje

Opublikowano

-

Opinie i recenzja giełdy Bybit

Czym jest platforma ByBit?

ByBit jest giełdą kryptowalut oferującą możliwość handlu instrumentami pochodnymi inaczej derywatami. Najpopularniejszym produktem giełdy są kontrakty perpetual futures na kryptowaluty takie jak Bitcoin (BTC) oraz Ethereum (ETH). 

Platforma ByBit swoje usługi kieruje zdecydowanie do doświadczonych traderów i inwestorów. Handel kontraktami futures z wykorzystaniem dźwigni finansowej o maksymalnej wartości 100:1 wiąże się z dużym ryzykiem utraty części lub całości kapitału. Warto jednak zaznaczyć że obrót takimi instrumentami może również przynieść niebywałe zyski, przy zaangażowaniu stosunkowo małego kapitału.

Giełda cieszy się dużą popularnością wśród traderów kryptowalut. ByBit od swojego założenia w 2018 roku szybko dorównał liderom rynku. Według najnowszych danych z początku 2021 roku, z platformy korzysta ponad milion użytkowników. 

Interfejs tradingowy kryptowalutowej giełdy ByBit

Bonusy i promocje na ByBit.

Giełda oferuje wiele bonusów, do najciekawszych i najbardziej opłacalnych należą:

 • Bonus $50 do wykorzystania na giełdzie przy wpłacie 0.1 BTC lub więcej.
 • Bonus $5 za wpłatę Bitcoina.
 • $5 bonusu za polubienie profilu giełdy w social media.
 • $5 bonusu za aktywny trading przez 7 dni.
 • $5 za skorzystanie z funkcji Take-Profit lub Stop-Loss.

Załóż konto na ByBit z naszego linku aby odebrać dodatkowe bonusy!

Darmowe kryptowaluty i bonusy za depozyt na giełdzie ByBit

Funkcje Giełdy ByBit.

Platforma wyróżnia się na tle konkurencji oraz tradycyjnych giełd kryptowalut, przejrzystym interfejsem, zaawansowanymi funkcjami, dostępem do przydatnych wskaźników oraz wykresów. 

Główne cechy giełdy to:

 • Łatwy w obsłudze interfejs tradingowy.
 • Możliwość handlu z dźwignią 100:1.
 • Wysoka płynność oraz niskie spready.
 • Zaawansowany system dobierania zamówień, będący w stanie obsłużyć aż do 100 tys. transakcji na sekundę. 
 • Narzędzia do zarządzania ryzykiem, takie jak stop-loss i take-profit.
 • Wsparcie dla kryptowalut takich jak: BTC, ETH, BCH, LINK, LTC, XTZ, XRP.
 • Wysokie standardy bezpieczeństwa.
 • Brak awarii serwera w czasie wzmożonej aktywności na rynku.
 • Aplikacja mobilna.
 • Program poleceń.
 • Wsparcie użytkownika 24/7.
Wady i zalety giełdy ByBit

Handel z dźwignią na platformie ByBit.

Jak wspominaliśmy wcześniej, Giełda umożliwia handel z dźwignią. Traderzy są w stanie otrzymać większą ekspozycję na wahania ceny danej kryptowaluty bez konieczności trzymania jej w portfolio. 

W prostych słowach oznacza to że osoba korzystająca z dźwigni pożycza kapitał od giełdy w celu zwiększenia potencjalnego zysku. 

Załóżmy że twoje portfolio tradingowe wynosi 100 dolarów. Cena kryptowaluty np Bitcoin (BTC) wzrasta o 10%. W tym przypadku bez wykorzystania dźwigni na swoim kapitale zarabiasz 10 dolarów. Jednak kiedy zdecydujesz się użyć dźwigni np 100:1, pożyczasz od giełdy 9900 dolarów co przekłada się na wartość pozycji na poziomie 10000 dolarów.

W tym przypadku 10% ruch na rynku daje ci zysk 1000 dolarów zamiast 10.

Warto tutaj zaznaczyć że dźwignia działa w obie strony, i bardzo łatwo jest wygenerować stratę szczególnie używając dźwigni 100:1. 

Dźwignia to bardzo potężne narzędzie pozwalające wygenerować duże zyski, tylko pod warunkiem że mamy wcześniejsze doświadczenie w tradingu i dobrze zarządzamy ryzykiem.  

Handel kryptowalutami z dźwignią

Opłaty na ByBit.

Każda transakcja na platformie zachodzi pomiędzy dwoma handlującymi. Wśród prowizji transakcyjnych należy wyróżnić prowizje Maker oraz Taker. 

Prowizja Maker jest pobierana w gdy użytkownik wystawia nową ofertę kupna lub sprzedaży na rynek, natomiast prowizja Taker jest pobierana w momencie gdy trader realizuje już istniejące zlecenie na rynku.

Opłata Taker na platformie ByBit aktualnie wynosi 0.075%, natomiast prowizja maker to – 0.025%. 

Ujemna prowizja Maker na platformie oznacza że wystawiając nowe zlecenie zakupu lub sprzedaży giełda płaci zlecającemu 0.025% transakcji.

Przykładowo wystawiając zlecenie kupna Bitcoina za 1000 dolarów, z twojego rachunku zostanie pobranie jedynie 997,50 dolarów. 

ByBit pobiera również opłaty za wypłatę środków z platformy. Na ten moment jest to 0.0005 BTC. 

Prowizje pobierane przez giełdę w porównaniu do konkurencji są stosunkowo korzystne dla traderów i inwestorów.

Opłaty i prowizje transakcyjne na ByBit

Czy giełda ByBit jest bezpieczna?

Platforma spełnia najważniejsze zasady bezpieczeństwa. 99% środków zdeponowanych na giełdę jest trzymane w tak zwanym cold storage. Są to zewnętrzne portfele nie podłączone do internetu. Dodatkowo użytkownicy mają możliwość zastosowania podwójnej weryfikacji przy użyciu Google Authenticator lub kodu SMS. Warto wspomnieć że giełda nigdy miała incydentu z udanym atakiem hakerskim. 

Czy giełda ByBit jest bezpieczna? Zabezpieczenia na platformie tradingowej.

Czy wymagana jest weryfikacja tożsamości?

Weryfikacja tożsamości lub tak zwane KYC – Know Your Customer aktualnie jest wymagane do założenia konta i handlu na platformie. 

Właścicielem giełdy jest Bybit Fintech Limited, firma z siedzibą w Singapurze a zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Sprawia to że aktualnie giełda nie jest regulowana przez żadne państwo. 

Metody wpłaty środków na platformę ByBit.

Giełda wspiera depozyty w następujących kryptowalutach:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • EOS (EOS)
 • XRP (XRP)
 • Tether (USDT)

Dodatkowo istnieje możliwość zakupu kryptowalut BTC, ETH oraz USDT bezpośrednio na giełdzie przy użyciu karty płatniczej Visa i Mastercard lub Apple Pay. Pośrednikiem transakcji są firmy Banxa i MoonPay.

Na jakich urządzeniach można handlować na ByBit?

Platforma jest dostępna w wersji przeglądarkowej pod adresem bybit.com oraz jako aplikacja mobilna na urządzenia z systemem Android i iOS. Większość traderów korzysta z przeglądarkowej wersji ByBit ze względu na jej funkcjonalność i przejrzystość. Istnieje jednak możliwość handlu oraz monitorowania swoich pozycji na telefonie lub tablecie, jest to szczególnie przydatne gdy znajdujemy się poza domem i nie chcemy się logować na konto przy użyciu obcego komputera.

Aplikacja mobilna do handlu kryptowalutami z dźwigną.

ByBit – Opinie o giełdzie.

Platforma zbiera pozytywne opinie wśród Polskich i zagranicznych użytkowników. Do największych zalet traderzy zaliczają wysoką płynność, szybkie wypełnianie zamówień, przejrzysty interfejs oraz brak przeciążenia serwera. Giełda jest aktywnie polecana przez największych influencerów w branży kryptowalut, są to m.in Ivan on Tech, Carl z The Moon oraz Davincij15.

Opinie i recenzje o giełdzie ByBit

Podsumowanie.

Giełda ByBit jest aktualnie jednym z liderów rynku jeśli chodzi o platformy oferujące handel z dźwignią. Łatwość użycia, bonusy i brak konieczności podawania swoich danych osobowych należą do dużych plusów. Warto jednak pamiętać że handel kontraktami wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, szczególnie gdy dopiero zaczynamy przygodę z inwestowaniem lub tradingiem. 

Rozwiń

DeFi

Zdecentralizowana giełda 1inch i ich nowy token.

Wirtualne Inwestycje

Opublikowano

-

1inch token airdrop

Czym jest 1inch Exchange?

1inch to agregartor zdecentralizowanych giełd (DEX) zaprojektowany z myślą o zapewnieniu najkorzystniejszych kursów wymiany tokenów. Narzędzie jest oparte na Ethereum i wspiera parktycznie każdy token ERC20.

1inch agreguje płynność z zdecentralizowanych giełd takich jak Uniswap, Balancer, Kyber Network, Bancor, Mooniswap i wiele innych. 

Oprócz agregatora płynności w ofercie 1inch znajdziemy zdecentralizowaną giełdę Mooniswap, przedstawianą jako nowa generacja protokołów AMM oraz Chi Gas Token mający na celu obiżyć opłaty transakcyjne w sieci Ethereum.

Platforma została założona w maju 2019 roku przez programistów rosyjskiego pochodzenia Sergeja Kunza oraz Antona Bukova.

Co to jest 1inch exchange

1inch Token.

W odpowiedzi na wzrost użytkowników platoformy w sierpniu 2020 zostało ogłoszone wypuszczenie natywnego tokena giełdy i przygotowanie do przekazania zarządzania w ręce zdecentralizowanej organizacji DAO.

25 grudnia w Boże Narodzenie oficjalnie zadebiutował token 1inch. Podobnie jak z tokenem UNI od popularnej giełdy Uniswap, wcześni użytkownicy oraz osoby dostarczające płynność na Mooniswap zostały obdarowane darmowym Airdropem.

Osoby które przed 25 grudnia dokonały transakcji z wykorzystaniem 1inch lub Moonisawp dostały 600 tokenów o wartości około ~ $1500 (~ 5500 zł).

Aby zakwalifikować się do airdropu należało wykonać co najmniej jedną transakcję przed 15 września lub co najmniej 4 transakcje łącznie lub transakcje o łącznej wartości co najmniej 20 USD.

Zaczynając od 26 grudnia istnieje możliwość zarobienia dodatkowych tokenów poprzez dostarczanie płynności do następujących puli:

 1. 1INCH-ETH
 2. 1INCH-DAI
 3. 1INCH-WBTC
 4. 1INCH-USDC
 5. 1INCH-USDT
 6. 1INCH-YFI
Zarabianie na farmieniu tokenów

Jak odebrać darmowe tokeny 1inch?

Aby odebrać tokeny lub sprawdzić czy dany portfel jest zakwalifokowany należy:

 1. Wejść na stronę 1inch.exchange
 2. Podłączyć portfel np: Metamask.
 3. Nacisnąć ikone konia w prawym górnym rogu.
 4. Nacisnąć “check”
 5. Jeżeli portfel kwalifikuje się do nagrody należy nacisnąć “claim”
 6. Potwierdzić transakcję w portfelu.

Kiedy sieć zatwierdzi transakcję, tokeny pojawią się na portfelu.

Darmowe kryptowaluty od 1inch

Ekonomia i wykorzystanie tokena 1inch.

Początkowa ilość tokenów w obiegu wyniesie 6% całkowitej emisji plus dodatkowe 0.5% w ciągu pierwszych dwóch tygodni trwania programu płynnościowego.

30% podaży tokena zostanie przeznaczone dla społeczności w różnych programach na przestrzeni następnych 4 lat. Celem tych programów będzie zapewnienie optymalnego poziomu decentralizacji i stworzenia dobrze działającego DAO.

14.5% tokena zostanie przeznaczone na rozwój, dotacje dla deweloperów oraz audyty platformy. Dystrybucja tej części tokena również jest przewidziania na następne 4 lata.

Cała reszta tokenów zostanie przekazana do wczesnych inwestorów oraz pomysłodawców. 

Głównym zastosowaniem 1INCH jest zarządzanie protokołem. Stakowane tokeny zapewniają użytkownikowi prawo głosu w sprawach dotyczących zmian w funkcjonowaniu platformy.

Inflacja tokena 1Inch

Podsumowanie.

Platforma 1inch to obecnie najpopularniejszy agregator płynności z zdecentralizowanych giełd. Wraz ze wzrostem zainteresowania DeFi oraz napływem nowych użytkowników, platforma będzie się cieszyć popularnoscią. Innowacyjne rozwiązania oraz nowo wypuszczony token z pewnością przyciągną użytkowników do platformy 1inch. 

Rozwiń

DeFi

Token Uniswap (UNI) – Co musisz o nim wiedzieć?

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Token Uniswap UNI

Czym jest token UNI.

Token UNI to oficjalny token jednej z najpopularniejszych zdecentralizowanych giełd – Uniswap. Wraz ze wzrostem popularności zdecentralizowanych protokołów typu AMM (Automated Market Maker), oraz często pojawiającymi się klonami Uniswapa, osoby odpowiedzialne za rozwój projektu zdecydowały się na wydanie własnego tokena.

Taki zabieg pozwoli na utrzymanie dotychczasowej płynności na giełdzie oraz przypisze prawo głosu w sprawie dalszego rozwoju protokołu do społeczności. Każdy kto posiada tokeny UNI jest w stanie oddać głos dotyczący wdrażania zmian, podobnie jak odbywa się to w protokole Compound Finance z tokenem COMP.

400 darmowych tokenów UNI.

Tokeny Uniswap

Każdy portfel który korzystał z protokołu w dniach i miesiącach poprzedzających 1 września 2020, ma możliwość otrzymania 400 tokenów UNI zupełnie za darmo (obowiązuje opłata transakcyjna według aktualnych cen gazu). Za samo korzystanie z giełdy użytkownicy dostają 400 tokenów UNI co na dzień pisania tego materiału daje około 1400 USD (~5300 PLN) – Całkiem nieźle! – Dodatkowe tokeny są przypisywane wtedy gdy dany adres dostarczał płynność na giełdę.

Jak dostać darmowe tokeny Uniswap?

Aby otrzymać darmową kryptowalutę należy udać się pod oficjalny adres giełdy – app.uniswap.org i zalogować się przy pomocy portfela web3 np: Metamask.

W prawym górnym rogu pojawi się informacja o możliwości otrzymania darmowych tokenów oraz ilości jaką dany portfel jest w stanie dostać. 

Naciskamy “Claim your UNI tokens”, w następnym oknie “Claim UNI”, potwierdzamy transakcje w portfelu, czekamy aż transakcja zostanie potwierdzona na blockchainie, następnie tokeny powinny pojawić się na naszym adresie.

Jak dostać darmowe tokeny UNI

Zastosowania tokena Uniswap (UNI)

Token będzie wykorzystywany do zarządzania dalszym rozwojem protokołu, każdy posiadasz tokenów jest w stanie głosować. 

Inne zastosowanie tokena to ostatnio popularny yield farming. Na stronie Uniswap pojawiła się zakładka “UNI” gdzie na ten moment dostępne są cztery poole w których za dodanie płynności dostaje się UNI.

Yield Farming na Uniswap

Podsumowanie.

Pojawienie się tego tokena nie było specjalnym zaskoczeniem dla społeczności. Był to nieunikniony “power move” ze strony Uniswap. W świecie gdzie każdy może skopiować twój protokół i nagradzać jego użytkowników stworzonymi z powietrza tokenami, jedynym sensownym posunięciem było stworzenia własnego tokena. 

400 darmowych tokenów jako podstawa i to w dodatku dla każdego  portfela to jedna z najmilszych niespodzianek jakie mi się przytrafiły od dawna.

 Obecna kapitalizacja tokena UNI na poziomie 70 mln dolarów wydaje się nieproporcjonalnie mała w porównaniu do skali tego przedsięwzięcia. Myślę że warto zostawić sobie chociaż część tokenów UNI, szczególnie że dostaliśmy je zupełnie za darmo. 

Osobiście mam zamiar dołączyć do poola “ETH – WBTC” w celu dostarczania płynności i farmienia tokenów UNI.

Refleksja

W chwilach takich jak te nachodzi mnie myśl o tym jak bardzo opłacalne i nagradzające jest zaangażowanie w nowe technologie. Nawet jeśli nie używałeś lub używałaś protokołu Uniswap wcześniej i ominęły cię darmowe tokeny, nie ma się czym przejmować. Cały przemysł kryptowalutowy jest nadal w niezwykle wczesnym etapie rozwoju i okazji takich jak te będzie wiele. Warto się angażować w nowe pomysły i wczesne projekty, niekoniecznie dla zysku a dla poszerzania własnych horyzontów i ciekawości.

Image Source: Uniswap.org

Rozwiń

Popularne