Connect with us

Wiedza

Polkadot (DOT) – Opis Kryptowaluty.

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Polkadot Opis Kryptowaluty

Spis treści.

Co to jest Polkadot?

Polkadot można opisać jako blockchain blockchainów, jest to niedawno uruchomiony projekt, jednak sięgający swoimi początkami do roku 2016. Kiedy jeden z założycieli Ethereum, twórca języka programowania Solidity był sfrustrowany problematycznym rozwojem Ethereum. 

Dr. Gavin Wood wraz z powołanymi przez niego organizacjami Parity Technologies oraz Web3 Foundation, stoi za stworzeniem i aktywnym rozwojem projektu Polkadot.

Projekt skupia się na dużej skalowalności sieci, interoperacyjności z innymi blockchainami takimi jak: Bitcoin lub Ethereum oraz prostocie wykorzystania przez deweloperów. 

Czy Polkadot to konkurencja dla Ethereum?

Celem obojga tych projektów nie jest ze sobą konkurowanie i udowadnianie kto jest lepszy. Jeżeli chcemy zdefiniować relację pomiędzy Polkadot a Ethereum z pewnością nie będzie to rywalizacja a współpraca.

Oba protokoły są w stanie współpracować ze sobą w sposób interoperacyjny. Jeden ekosystem jest w stanie odnosić korzyści z sukcesu drugiego.

Wykorzystanie kryptowaluty DOT w ekosystemie Polkadot.

Token DOT pełni kilka kluczowych funkcji w sieci Polkadot:

 • Zarządzanie (Governance)

Posiadacze tokenu DOT w procesie głosowania mają pełną kontrolę nad rozwojem protokołu. Głosować można nad ulepszaniem i wnoszeniem poprawek do struktury projektu.

 • Stakowanie.

Polkadot korzysta z algorytmu konsensusu – Proof of Stake. Oznacza to że do zabezpieczenia sieci jest wykorzystywane stakowanie tokena DOT.

 • Bonding.

Nowe blockchainy (parachains) w ekosystemie powstają przy pomocy “spajania” (bondowania) tokenów DOT. 

Projektu budujące na Polkadot.

Cały ekosystem jest dosyć świeży lecz już teraz można zauważyć dosyć klarowny trend wzrostu cen projektów opartych lub w jakiś sposób powiązanych z Polkadot. Oto kilka wybranych pozycji.

Kusama (KSM) – Testnet.

Kusama - opis kryptowaluty

Kusama pełni swoją funkcję jako sieć testowa dla całego ekosystemu. Nowe pomysły w pierwszej kolejności są testowane właśnie na Kusamie. 

Projekt opisuje się jako “dziki kuzyn Polkadot”, jest to eksperymentalne środowisko dla deweloperów zainteresowanych rozwojem oprogramowania napisanego przy wykorzystaniu języka Substrate. 

Ciężko określić czy Kusama i token KSM mają jakąkolwiek wartość, rynek w ostatnim czasie zdążył podchwycić temat tego “dzikiego kuzyna” i cena KSM w ostatnich 30 dniach wzrosła o ponad 400%.

Edgeware (EDG) – Smart kontrakty.

uty

Edgeware jest jednym z parachainów, opisują się jako samo ulepszający się blockchain do budowy smart kontraktów. Inteligentne kontrakty to obecnie jedna z najważniejszych funkcji w sieci Ethereum. 

Akropolis (AKRO) – Zdecentralizowane finanse.

Misją Akropolis jest zapewnienie równego dostępu do usług finansowych, niezależnie od statusu zamożności czy lokalizacji geograficznej. Akropolis w swojej ofercie posiada kilka produktów.

Akropolis Sparta – produkt pozwala na zaciąganie pożyczek i zarabianie odsetek na swoim kapitale. Co ciekawe, w planach jest uruchomienie możliwości zaciągania niezabezpieczonych pożyczek (podobnie jak Aave).

Akropolis Delphi to system automatycznego zarządzania portfolio, rebalansowania i maksymalizacji zysków poprzez integrację z różnymi protokołami (podobnie jak yearn.finance).

AkropolisOS pozwala na łatwe utworzenie DAO – Zdecentralizowanej Autonomicznej Organizacji umożliwiającej realizowanie przeróżnych celów.

Polkaswap – Uniswap dla ekosystemu Polkadot.

Polkaswap to zdecentralizowana giełda kryptowalut która ma wspierać aktywa oparte na ekosystemie Polkadot. Giełda będzie oparta na SORA v2 – kolejnym projekcie z rodziny DOT. Produkt znajduje się obecnie w etapie budowy i nie jest dostępny do użytku. 

Podsumowanie i opinia. 

Polkadot to jeden z najbardziej wyczekiwanych projektów tego roku. Pomimo trudności i wielu przeszkód związanych z budową oprogramowania, udało się dostarczyć funkcjonującą platformę. Kryptowaluty oparte na i powiązane z Polkadot wydają się być kolejnym gorącym trendem na tym dynamicznie rozwijającym się rynku. Warto moim zdaniem obserwować dokąd zmierza ten projekt. 

DeFi

Jak Zarabiać na Dodawaniu Płynności do Uniswap?

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Dodawanie płynności do defi

Dobre bo zdecentralizowane.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut w ostatnich miesiącach stają się coraz bardziej popularne. 

Z pewnością można powiedzieć że fala zdecentralizowanych finansów – DeFi, mocno przyczyniła się do zasilenia tego trendu.

Według danych z DeFi Pulse, całkowita wartość ulokowana w zdecentralizowanych protokołach pewnym krokiem zbliża się do przekroczenia 13 miliardów dolarów. 

Warto wspomnieć że na samym początku 2020 roku, było to zaledwie 600 milionów.

Kiedy zwrócimy uwagę na ranking protokołów pod względem wskaźnika TVL (całkowita wartość ulokowana) na pierwszym miejscu od wielu tygodni znajduje się Uniswap.

Całkowita płynność tej giełdy przekracza 3 miliardy dolarów z dziennym wolumenem na poziomie 200 milionów.

Zdecentralizowane giełdy to już nie jedynie ciekawostka technologiczna dla nerdów, Dexy to rzeczywistość. 

Środki ulokowana w DeFi

Jak działa Uniswap?

O standardowych funkcjach Uniswapa nie ma co się dużo rozpisywać, giełda pozwala na swapowanie tokenów ERC20 przy uiszczeniu opłaty transakcyjnej do sieci Ethereum oraz opłaty 0.30% do osób dostarczających płynność. 

Właśnie możliwość dostarczania płynności na Uniswapa jest elementem giełdy który tutaj poruszymy. 

Protokoły AMM (ang. Automated Market Maker) swoje funkcjonowanie opierają na pulach płynności dwóch (lub w niektórych przypadkach więcej) tokenów.

Każda osoba jest w stanie dodać swoje tokeny do takiej puli i zarabiać 0.3% prowizji za każdą transakcję wykonaną przy wykorzystaniu jej tokenów.

Cena danego tokena na Uniswapie i innych zdecentralizowanych giełdach jest ustalana algorytmicznie, wykorzystując stosunek tokenów w puli.  

źródło: uniswap.org

Jak dodać płynność na Uniswap?

Aby dodać płynność na giełdę należy przejść do na stronę info.uniswap.org i wyszukać interesującą nas pule tokenów. 

Kiedy znajdujemy się na stronie szczegółów o danej parze, w prawym górnym rogu należy kliknąć Add Liquidity.

Zostaniemy przeniesieni do głównego interfejsu giełdy, gdzie należy wprowadzić wartość którą chcemy dodać.

Warto pamiętać że pule Uniswapa funkcjonują w modelu 50/50. Dodając token A należy dodać równowartość tokena B.

Po wpisaniu wartości, klikamy Supply (lub Approve) i zatwierdzamy transakcję w Metamask.

Od teraz będziemy zarabiać 0.3% prowizji za każdy swap przy wykorzystaniu naszych środków.

Tokeny w każdym momencie można wypłacić.

Jak dodać płynność na Uniswap

Ile można zarobić na dostarczaniu płynności?

Kwota jaką dostarczający płynność zależy od kilku czynników. Są to między innymi:

 • Wartość środków dostarczonych, im większy procent danej puli kontrolujemy, tym więcej prowizji idzie do nas.
 • Rozmiar Puli.
 • Wolumen transakcji. – Im więcej swapów pomiędzy tokenami tym więcej wygenerowanej prowizji.

Przeprowadziliśmy test dodając płynność do pary WBTC-ETH (Wrapped Bitcoin i Ethereum), dodatkowo korzystając z możliwości farmienia tokena UNI.

W momencie pisania tego materiału jest 54 dzień od kiedy początkowa kwota została dostarczona na Uniswap.

Zarabianie na Uniswap

Początkowa kwota dodana do giełdy wynosiła 3960 dolarów, rozlokowane równo pomiędzy Ethereum i Wrapped Bitcoin. Wartość w momencie prezentowania wyników w tym artykule wynosi 5193 dolarów.

Oczywiście większość zysku w tym przypadku wynika z wzrostu ceny obu aktywów, a nie z samego Uniswapa.

Dokładne dane prezentują się następująco:

 • Zysk z prowizji – $29.68
 • Zysk z farmienia tokena UNI – $86.12
 • Zysk z ruchów cenowych – $1131.04

Wychodzi na to że całkowity zysk uzyskany dzięki dostarczaniu płynności (z korektą na nietrwałą stratę) to 102 dolary.

Warto tutaj zaznaczyć że farming tokena UNI trwa jedynie 60 dni od momentu jego premiery, więc najpewniej w momencie czytania tego materiału, proces się skończył lub dobiega końca.

Narzędzie wykorzystane do pomiaru zysku to uniswaproi.com

Czym jest nietrwała strata wartości?

Dodając płynność na zdecentralizowaną giełdę należy się liczyć z bardzo powszechnym zjawiskiem nietrwałej straty (ang. Impermanent loss).

Zjawisko zachodzi gdy cena jednego tokena A w puli idzie w przeciwnym kierunku niż cena tokena B. Im większa ta różnica tym nietrwała strata się powiększa.

Kiedy token A idzie w górę a token B zostaje w miejscu, istnieje możliwość dokonania arbitrażu. Traderzy którzy wykorzystują taką szansę generalnie “zabiorą” z puli token bardziej wartościowy zostawiając dostarczających płynność z tokenem mniej wartościowym.

Nietrwała strata to jedynie nazwa, straty są prawdziwe lecz w teorii przychody z prowizji w dłuższym okresie czasu powinny wyrównać wartości tokenów czyniąc stratę faktycznie tymczasową.

Bardziej szczegółowe wyjaśnienie można znaleźć w artykule z Akademii Binance. 

Podsumowanie.

Dodawanie płynności na Uniswap może być ciekawym pomysłem na urozmaicenie swojego portfolio, zamieniając 2 tokeny bazowe na jeden LP token który wypracowuje zysk, nawet kiedy śpimy.

Oczywiście wiąże się to z swoim unikalnym szeregiem zalet, wad i ryzyka. Dodając środki na zdecentralizowaną giełdę możemy liczyć na drobny przychód pasywny, tym samym pomagając w rozwoju infrastruktury zdecentralizowanych finansów.

Rozwiń

Portfele

Celsius Network – Opis i Opinia o Platformie Zarobkowej.

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Celsius Network - Opis Aplikacji

Czym jest Celsius Network?

Celsius Network to platforma służąca do zarabiania odsetek na kapitale w postaci kryptowalut oraz do zaciągania pożyczek z zabezpieczeniem w kryptowalucie.

Podobnie jak pieniądze wpłacone na lokacie bankowej, cały proces zarabiania odsetek kapitałowych w aplikacji Celsius jest stosunkowo prosty.

Użytkownicy muszą zdeponować wybraną przez siebie kryptowalutę na konto w aplikacji. Następnie raz w tygodniu, w poniedziałek wypłacane są zarobione odsetki.

Pożyczanie środków również nie jest skomplikowanym procesem. Należy wybrać interesującą nas kwotę pożyczki i wskazać kryptowalutę która będzie pójdzie pod zastaw i zabezpieczy zaciągnięte zobowiązanie.

Aplikacja Celsius posiada również funkcję przesyłania środków pomiędzy użytkownikami, pomimo iż sama w sobie nie jest portfelem kryptowalutowym.

Celsius Network Opis Aplikacji

Ile można zarobić korzystając z aplikacji Celsius Network?

Kwota możliwa do zarobienia w aplikacji Celsius zależy od kilku czynników.

Pierwszą zmienną będzie dostępne oprocentowanie danej kryptowaluty w konkretnym momencie. Oprocentowanie krypto aktywów jest uzależnione od popytu i podaży na daną kryptowalutę i cały czas ulega zmianom. 

Kiedy na rynku istnieje większe zapotrzebowanie przykładowo na Bitcoina, wtedy osoby zaciągające pożyczki na Celsius będą skłonne płacić większe odsetki od pożyczonego kapitału. 

Tym samym osoby które swój kapitał udostępniają będą zarabiać więcej. 

Analogiczna sytuacja występuje gdy na daną pozycję popyt spada, wtedy oprocentowanie również ulegnie zmniejszeniu.

Aktualne oprocentowanie kryptowalut na platformie Celsius wynosi od 2,53% do aż 21,49% rocznie.

Najwięcej zarobimy na depozytach stablecoinów takich jak Tether, USDC czy DAI, natomiast w tym momencie najmniej oprocentowaną kryptowalutą jest Kyber Network (KNC)

Pełne zestawienie i aktualne stawki dla każdej kryptowaluty można znaleźć pod tym linkiem.

Aplikacja Celsius Network

Skąd bierze się tak wysokie oprocentowanie?

Wiele osób widząc oprocentowanie większe niż 5% podnosi brwi i zaczyna się zastanawiać gdzie jest haczyk. Czy Celsius to kolejna piramida finansowa wabiąca nieświadomych ludzi wysokim oprocentowaniem?

Bez zgłębienia tematu, mogłoby się tak wydawać, szczególnie gdy w tradycyjnym banku stopa zwrotu na poziomie  wyższym niż 1% to niesamowicie rzadko spotykane zdarzenie.

Więc o co tu chodzi, skąd Celsius bierze tak wysokie stopy zwrotu?

Model biznesowy firmy jest stosunkowo prosty, Celsius udziela pożyczek zabezpieczonych aktywami (ang. asset-backed loan), w których średnie oprocentowanie wynosi około 9% (i jest zmienne w zależności od popytu i podaży)

Głównymi pożyczkobiorcami lub jak kto woli klientami firmy są: kryptowalutowe giełdy oferujące handel z dźwignią, fundusze hedgingowe oraz traderzy instytucjonalni.

Wysokie odsetki od kapitału pożyczonego na tego typu rynku nie są niczym dziwnym, w dodatku warto wspomnieć że firma odpowiedzialna za Celsius przekazuje 80% swojego przychodu do społeczności używającej ich aplikacji.

Na dzień pisania tego materiału Celsius zarządza aktywami o łącznej wartości 1,5 miliarda dolarów, jak wynika z ich oficjalnych raportów.

Zarabianie na kryptowalutach

Czy Celsius Network jest bezpieczny?

Firma została założona w 2017 roku przez Alexa Mashinsky który aktualnie zajmuje pozycję CEO oraz przez Daniela Leona który obejmuje pozycję COO w firmie.

Od tamtego czasu zdążyli zbudować zaufanie społeczności oraz udowodnić że firma jest wypłacalna. 

Fakt że udzielają oni tylko pożyczek zabezpieczonych aktywami sprawia że kapitał jest obarczony niższym ryzykiem.

Trzeba jednak mieć na uwadze że Celsius network to nie bank i środki trzymane w aplikacji nie są gwarantowane. 

Firma w swojej sekcji pytań i odpowiedzi zaznacza że nie posiada ubezpieczenia na środki które są aktualnie w rękach pożyczkobiorców. Natomiast gdy kapitał nie jest w użyciu, jest on przechowywany na rachunkach firm Fireblocks oraz PrimeTrust gdzie podlega ubezpieczeniu.

Ochrona środków w aplikacji

Na pytanie czy używanie aplikacji Celsius jest bezpiecznie każda osoba musi odpowiedzieć sobie sama, warto przed wypłaceniem środków dokładnie przeczytać regulamin świadczenia usługi i wtedy zdecydować czy ta platforma odpowiada twojej personalnej tolerancji na ryzyko.

Dołącz do Celsius Netwok i uzyskaj 20$ bonusu kiedy wpłacisz 200$ albo więcej!

Kod Bonusu: 1155131060 

Celsius Network Opinie.

Wiele osób korzysta z aplikacji na co dzień i chwali się pozytywnymi doświadczeniami. Opinie o firmie na popularnej stronie Trustpilot są bardzo pozytywne ze średnią oceną 4,5/5.

Na innych stronach internetowych opinie zamieszczanie przez użytkowników aplikacji są również pozytywne.

Wiele ludzi wskazuje możliwość szybkich wpłat i wypłat, dostępność zróżnicowanych kryptowalut oraz wysokie stopy zwrotu jako plusy aplikacji.

Do minusów należą brak dostępu do kluczy prywatnych portfela, wypłata oprocentowania w tokenie CEL, brak dostępu do aplikacji z poziomu komputera.

Opinie o aplikacji Celsius Network

Do czego jest wykorzystywany token CEL?

Token CEL to natywna kryptowaluta platformy Celsius. Jest on wykorzystywany do zarabiania dodatkowych środków kiedy wybierzemy wypłaty właśnie w tym tokenie.

Według statystyk dostępnych na stronie projektu, użytkownicy decydujący się dostawać wypłatę w tokenie CEL, zarabiają średnio o 30% więcej niż osoby które tego nie robią.

Trzymanie tokena CEL na portfelu zapewnia również niższe oprocentowanie w przypadku spłacenia pożyczki zaciągniętej w aplikacji.

Kryptowaluta CEL Token

Na jakich kryptowalutach można zarabiać?

Aplikacja wspiera 36 różnych kryptowalut na których użytkownicy są w stanie zarabiać.

Znajdziemy tutaj wiele najpopularniejszych kryptowalut, są to między innymi

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Dash
 • Litecoin
 • Chainlik
 • XRP
 • EOS

Mniej popularne a również dostępne w aplikacji i godne uwagi kryptowaluty to: Kyber Network, Uniswap, Matic Network, Synthetix oraz praktycznie każdy stablecoin dostępny na rynku.

Podsumowanie.

Celsius Network to ciekawa propozycja dla osób które chcą zarabiać dodatkowe środki na swoich kryptowalutach, firma odpowiedzialna za Celsius jest transparentna i godna zaufania, co przy świadczeniu usług finansowych jest bardzo ważne.

Jeżeli ten opis był przydatny i chcesz przetestować aplikację na własnej skórze, link do pobrania znajduje się poniżej.

Dołącz do Celsius Netwok i uzyskaj 20$ bonusu kiedy wpłacisz 200$ albo więcej!

Kod Bonusu: 1155131060 

Rejestrując się z naszego linku pomagasz wspierać niezależną publikację, dziękujemy!

Rozwiń

Wiedza

Filecoin (FIL) – Czym Jest i Jak Działa – Opis Kryptowaluty.

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Filecoin opis kryptowaluty

Czym jest Filecoin?

Filecoin to zdecentralizowany protokół pozwalający na udostępnienie lub wypożyczenie miejsca na dysku twardym w celu przechowywania plików.

Zamiast ufać jednej firmie która oferuje przechowywanie plików użytkownika w chmurze, protokół przechowuje zaszyfrowane pliki w sieci komputerów rozproszonych po całej Ziemi, a w przyszłości nawet na innych planetach.

Używając technologii Filecoin w połączeniu z protokołem IPFS i domenami .crypto można tworzyć w pełni zdecentralizowane i niemożliwe do ocenzurowania strony internetowe.

Kryptowaluta Filecoin Opis

Czym Filecoin różni się od tradycyjnych firm hostingowych?

Różnic jest wiele ale przede wszystkim należy wyróżnić bezpieczeństwo i decentralizację.

Wiele firm świadczących usługi przechowywania plików w chmurze zostało zhakowane, narażając tym samym prywatne pliki użytkowników na wyciek.

Często się słyszy o tym że wyciekły dane klientów z kolejnego sklepu internetowego, w przypadku scentralizowanych rozwiązań, praca hakera jest bardzo ułatwiona ponieważ wszystkie cenne dane znajdują się w jednym miejscu.

Kiedy pliki są rozproszone pomiędzy wieloma komputerami, atak jest niesamowicie trudny a nawet niemożliwy.

Przechowuj dane w zdecentralizowanej sieci Filecoin

Wady takiego rozwiązania.

Jedną z najważniejszych wad zdecentralizowanych rozwiązań służących do przechowywania plików jest szybkość.

W tradycyjnej infrastrukturze chcąc pobrać dane, użytkownik musi wysłać zapytanie tylko do jednego serwera, mając do czynienia z siecią rozproszoną zapytanie jest wysyłane do wielu serwerów w tym samym czasie. 

Taka implementacja w połączeniu z wolnym łączem internetowym może stanowić poważne utrudnienie w optymalnym korzystaniu z usługi.

Czy to jest bezpieczne?

Przechowywanie prywatnych danych na komputerze innej osoby która znajduje się na drugiej stronie planety nie brzmi zachęcająco.

Jednak algorytm Filecoina odpowiedzialny na umieszczanie danych w sieci, działa w sposób w którym naruszenie prywatności i wyciek poufnych danych jest niemożliwy.

Zaszyfrowane pliki zanim trafią za komputer osoby udostępniającej miejsce na swoim dysku są dzielone na małe części i dystrybuowane wśród górników Filecoina.

Zatem żadna osoba do której pliki nie należą, nie jest wstanie ich odszyfrować i odczytać.

Kopanie kryptowaluty filecoin na komputerze

Kryptowaluta Filecoin (FIL) – Czym jest i gdzie kupić?

Natywne tokeny Filecoin – FIL są możliwe do transferu, zakupu i sprzedaży od października 2020 roku. 

Wszystkich tokenów FIL w obiegu będzie maksymalnie 2 miliardy a na moment pisania tego materiału w obiegu znajduje się około 25 milionów tokenów FIL z kapitalizacją projektu na poziomie 800 milionów dolarów i cenie około 30 dolarów za jeden token FIL.

70% zasobów tokena będzie przeznaczone jako nagrody dla górników, 15% do firmy odpowiedzialnej za stworzenie i rozwój – Protocol Labs. 10% trafi do wczesnych inwestorów a 5% do Fundacji Filecoin.

Kryptowalutą można handlować na giełdach takich jak Coinlist, Binance, Kraken, KuCoin i Huobi.

W przyszłości planowane jest dodanie tokena FIL na inne popularne giełdy kryptowalut.

Dystrybucja kryptowaluty FIL

Przyszłości Filecoina i podsumowanie.

Kryptowaluta przeszła bardzo długą drogę, od początku prac w 2015 roku do bardzo hucznego ICO w 2017 gdzie zebrano ponad 257 milionów dolarów do października 2020 kiedy uruchomiono mainnet i możliwość korzystania z sieci.

Filecoin chce zrewolucjonizować wielomiliardowy sektor w którym największe firmy pokroju Amazon i Google świadczą swoje usługi.

Na pytanie czy na rynku istnieje popyt na tego typu usługi, odpowiedź brzmi tak. Jednak nie można jasno przewidzieć trajektorii w której Filecoin się znajdzie. 

Czy faktycznie przemysł przechowywania plików w chmurze potrzebuje zdecentralizowanego rozwiązania? 

To jest w stanie zweryfikować jedynie rynek.

Niemniej Filecoin jest ciekawym projektem którego rozwój warto śledzić.

Rozwiń

Popularne