Connect with us

NFT

Rarible (RARI) – Opis Kryptowaluty i Platformy.

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Rarible RARI - Kryptowaluta do tokenow NFT

Co to jest Rarible?

Rarible to platforma służąca do tworzenia i sprzedawania tokenów NFT. Na stronie znajdziemy wiele różnych odmian niewymienialnych tokenów. Wszystko od kryptowalutowych domen z końcówkami .crypto albo .eth przez tokeny reprezentujące ubezpieczenie od błędu w smart kontrakcie po dzieła sztuki. 

Platforma została założona przez rosyjskiego przedsiębiorcę Alexa Salnikova na początku 2020 roku. Od tamtego czasu Rarible stało się najpopularniejszą platformą (pod względem wolumenu) do tworzenia i handlu tokenami NFT.

Dlaczego Rarible to lider rynku NFT?

Rarible - Tokeny NFT

Wzrost popularności tokenów typu non fungible, bezpośrednio przeniósł się na popularność marketplace’u. Platforma oferuje przejrzysty, kolorowy, łatwy w użyciu interfejs który sprawia że wcześniej skomplikowane kupowanie i sprzedawanie aktywów NFT teraz jest przyjemną zabawą, a w niektórych przypadkach świetną inwestycją.

Coraz więcej wszelkiego rodzaju twórców i artystów wybiera Rarible zamiast Superrare bądź MakersPlace. Na Rarible w przeciwieństwie do innych platform służących do tokenizowania swojej kreatywnej pracy nie wymagane jest wcześniejsze zatwierdzenie. 

Według nieoficjalnych danych na popularną platformę związaną z wirtualną sztuką – Superrare dostaje się jedynie 2% aplikujących, podczas gdy na Rarible każdy bez wyjątku jest w stanie zmintować własny token NFT. 

Innym elementem niesamowitej popularności Rarible nad podobnymi platformami może być token RARI. Kryptowaluta jest dystrybuowana do użytkowników platformy. 

Token RARI – Do czego jest wykorzystywany?

Kryptowaluta Rari - Inwestowanie

Kryptowaluta RARI to natywny token platformy, został on zaprezentowany 15 czerwca 2020 roku. Token RARI służy do zarządzania przyszłym rozwojem.

Aż 70% zasobów RARI zostanie rozdystrybuowane wśród społeczności, osób aktywnie korzystających z platformy. Pozostałe 30% znajduje się w rękach twórców i wczesnych inwestorów. 

Znaczna większość tokenów tokenów przeznaczonych dla społeczności zostanie rozdana w procesie który twórcy nazywają “Marketplace mining” 

W niedzielę każdego tygodnia Rarible przeznacza 75 tys. tokenów jako nagrody dla użytkowników. Każdy kto kupował lub sprzedawał na platformie zostanie nagrodzony. Ilość tokena RARI jaką dany użytkownik dostanie zależy od wolumenu i liczby transakcji jaką w danym tygodniu wykonał.

Czy warto korzystać z Rarible?

Inwestowanie w tokeny NFT na Rarible

Myślę że odpowiedź brzmi tak, warto używać Rarible w celu eksperymentacji z tokenami NFT. Jest to trend który aktualnie bardzo szybko przybiera na popularności. A nowe technologie zazwyczaj najobficiej nagradzają wczesnych użytkowników. 

Nie ma jednak odpowiedzi na pytanie jakie tokeny warto kupować lub sprzedawać. Zanim kupimy dany token NFT, należy się wcześniej zapoznać ze specyfiką danego rynku. 

Najprościej jednak jest zacząć od handlu domenami lub tokenami reprezentującymi ubezpieczenie. Najbardziej ryzykowna (szczególnie dla nowicjuszy) będzie wirtualna sztuka.

Ciekawą opcją również wydają się karty kolekcjonerskie lub przedmioty z popularnych blockchainowych gier takich jak Axie Infinity lub Gods Unchained. 

Podsumowanie.

Tokeny NFT to bardzo ciekawa odskocznia od stricte finansowego aspektu kryptowalut. Mogą one dawać wiele zabawy a może nawet dodatkowy zysk. 

Rarible to świetna platforma dla początkujących, niezależnie czy chcemy dokonać zakupu tokena czy sprzedać swoją pracę. 

Rarible otwiera furtkę monetyzacji dla osób z artystycznym talentem, niezależnie czy rysujesz czy tworzysz skomplikowane animacje, na Raible zapewne znajduje się osoba która będzie chciała zakupić część twojej kreatywności. 

NFT

Tokeny NFT – Nowy trend na rynku kryptowalut.

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Czym są tokeny NFT

Wstęp.

2020 pod względem trendów na rynku kryptowalut i technologii blockchain można określić jako rok zdecentralizowanych finansów (DeFi). Jednak przyglądając się najnowszym trendom można zauważyć inny sektor który szybko zdobywa na popularności. 

Rynek non-fungible tokenów (NFT) w ostatnim miesiącu według danych z nonfungible.com przekroczył 4 miliony dolarów w wolumenie. 

Średnia cena tokena NFT na popularnym rynku krypto sztuki superrare.co wzrosła z 2 ETH na początku tego miesiąca do 4 ETH, natomiast tygodniowy wolumen z 200 ETH do prawie 500 Ethereum.

Rynek NFT
Ceny na superrare.co

Czym są tokeny NFT?

O tokenach NFT można myśleć jak o kolekcjonerskich kryptowalutach, są jedyne w swoim rodzaju i każdego tokena NFT występuje tylko jedna sztuka. 

Najczęściej są tworzone na blockchainie Ethereum w standardzie ERC-721 lub ERC-1155. Mogą reprezentować przedmioty w grach np: skiny do postaci, przedmioty, wirtualną ziemię lub wirtualne karty piłkarskie.

Innym popularnym zastosowaniem NFT jest wirtualna sztuka. Token reprezentujący dane dzieło sztuki możemy zakupić bezpośrednio u artysty lub na jednym z popularnych marketplaceów.

Tokeny po nabyciu lub stworzeniu można przechowywać na adresie Ethereum, wiele popularnych portfeli m.in Metamask i TrustWallet wspiera aktywa kolekcjonerskie.

Superrare.co - Jak kupować tokeny NFT

Czy warto inwestować w non-fungible tokens?

Nie można udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi, w przypadku przedmiotów z blockchainowych gier cena danego tokena będzie uzależniona od popularności i ekonomii danej gry. Od tego czy dany przedmiot ulepszy rozgrywkę lub nada graczowi pewien status. Osobiście nie interesuje mnie inwestowanie w tokeny powiązane z grami.

Natomiast kiedy chodzi o tokeny reprezentujące sztukę, tutaj również nie można udzielić odpowiedzi na pytanie czy warto. Każdy token reprezentuje co innego a sztuka sama w sobie jest bardzo subiektywna. Podobnie jak z tradycyjnymi dziełami sztuki, są one warte tyle ile ktoś jest w stanie za nie zapłacić. 

Tutaj na cenę danego tokena może wpływać wiele czynników takich jak: Autor i jego reputacja, data powstania, cena podobnych dzieł oraz oczywiście wygląd. 

Osobiście bardzo zaciekawiłem się rynkiem krypto sztuki i mam zamiar przeznaczyć na to kilka ETH, warto jednak zaznaczyć że przewidzenie w którą stronę uda się taka inwestycja jest bardzo trudne a może nawet niemożliwe.

Superrare.co - Krypto sztuka i tokeny NFT

Ale po co to?

Wiele ludzi widząc ceny niektórych tokenów NFT zastanawia się, kto za to płaci? Przecież to nic innego jak kilka pikseli na ekranie, najczęściej pliki GIF lub PNG. 

Jakim cudem może mieć to wartość? Nie jestem niestety w stanie odpowiedzieć na to pytanie, fenomen krypto sztuki i generalnie tokenów NFT jest dla mnie również nowy i bardzo egzotyczny. 

Jednak żyjemy w świecie który sukcesywnie dąży do coraz większej cyfryzacji, więc dlaczego sztuka ma nadal pozostać w tradycyjnej formie obrazów na ścianach, rzeźb i innych instalacji. 

Istnieje szansa że non-fungible tokeny będą zupełnie nową formą wspierania artystów i dystrybucji sztuki, możliwe że tokeny NFT będą tym samym dla sztuki co Bitcoin dla finansów. 

Nie możemy zapominać że nadal pozostajemy w przemyśle kryptowalutowym, który ma bardzo głęboko zakorzenioną chciwość i chęć spekulacji. 

Superrare.co - Obrazy NFT

Gdzie kupować tokeny NFT?

Oto kilka popularnych miejsc na których możemy kupować i sprzedawać takie tokeny.

Ile można zarobić na tokenach NFT?

Kilka przykładów bardzo zyskownych transakcji:

Edward Snowden – Decentral Eyes – Variant 01

Dzieło kupione 05.04.2018 za 1.1 ETH, sprzedane 18.01.20202 za 12 ETH, Autor: Coldie

Edward Snowden Obraz

Android Plaza – Distorted Leader I

Dzieło kupione 18.06.2020 za 1.54 ETH, sprzedane 28.06.2020 za 15.45 ETH, Autor: Norman Harman

Obrazy NFT

Vaporware

Dzieło kupione 21.02.2020 za 3.23 ETH, sprzedane 11.08.2020 za 20.06 ETH, Autor: Pak

Vaporware obraz

AI Generated Nude Portrait #1

Dzieło kupione 05.04.2020 za 0.46 ETH, sprzedane 18.01.2020 za 75 ETH, Autor: videodrome

Obraz blockchain

Źródło i pełne zestawienie znajduje się tutaj.

Podsumowanie i moja opinia.

Tokeny NFT to zdecydowanie ciekawy trend o którym w następnych dniach i miesiącach może zrobić się dosyć głośno. 

Sam nie wiem czy hype na krypto sztukę jest słuszny i uzasadniony, lecz społeczność kryptowaluta jest uzależniona od nowych świecących rzeczy. Cały czas potrzebuje nowych bodźców stymulujących i działających na wyobraźnię. 

Osobiście będę eksperymentował z tym fenomenem, mam zamiar zakupić kilka tokenów NFT reprezentujących wirtualną sztukę i na pewno w najbliższym czasie pojawi się artykuł opisujący moje doświadczenie.

Rozwiń

Popularne