Connect with us

Ethereum

Ethereum (ETH) – Wszystko co musisz wiedzieć.

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Ethereum ETH co to jest

Co to jest Ethereum.

Ethereum to globalna platforma służąca do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApp – decentralized applications) i zawierania inteligentnych kontraktów (smart contracts).

Ether to waluta którą płaci się za usługi w sieci Ethereum.

Historia Ethereum

Pomysł na stworzenie platformy pojawił się pod koniec 2013 roku. Rosyjsko-Kanadyjski programista Vitalik Buterin, zauważył że istnieje potrzeba stworzenia programowalnego Blockchaina. Wraz z trzema innymi osobami (Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson) w 2014 roku rozpoczęli pracę nad projektem.

Ethereum ETH jako kluczowy element infrastruktury kryptowalutowej.

Ethereum jako kluczowy element infrastruktury.

Na przestrzeni lat Ethereum stało się niezastąpioną platformą do budowania zdecentralizowanych aplikacji i uruchamiania własnych tokenów. 

Niemal każda firma chcąca stworzyć kryptowalutowy projekt wybiera blockchain Ethereum zamiast budowania autorskiego rozwiązania od podstaw.

Wygoda i prostota użycia to jedno, lecz elementem nadającym atrakcyjności temu blockchainowi nad innymi jest tak zwany efekt sieci.

Im więcej projektów buduje z wykorzystaniem danego rozwiązania, buduje się samo napędzająca sieć która posiada użytkowników, aplikacje, infrastrukturę i płynność.

Pomimo wielu swoich wad, powolnego blockchaina, wysokich opłat transakcyjnych projekty i użytkownicy są przyciągani do ekosystemu właśnie za sprawą efektu sieci.

Ethereum a Ether.

Ether jest natywną walutą sieci. W ETH uiszczane są opłaty za wykorzystanie mocy obliczeniowej, użytkownicy płacą za proste transfery Etheru lub tokenów ERC-20.

Sieć również pobiera opłaty za tworzenie i używanie smart kontraktów. 

Komputery które wykonują skomplikowanie obliczenia w celu utrzymania bezpieczeństwa sieci, za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie w postaci Etheru.

Jest to podobny proces jak w sieci Bitcoin gdzie górnicy otrzymują wynagrodzenie za walidowanie transakcji.

Inwestowanie w Ethereum

Czy Ethereum (ETH) to dobra inwestycja?

Rynek kryptowalut jest przepełniony różnymi projektami, niektóre to obiecujące pozycje, inne za kilka lat mogą okazać się bezwartościowe. 

Wybranie dobrej inwestycji może być trudnym wyzwaniem, szczególnie gdy dopiero stawiamy swoje pierwsze kroki w świecie kryptowalut. 

Ethereum to projekt o którym wiele się słyszy, jest to druga pod względem kapitalizacji i rozpoznawalności kryptowaluta. ETH na przestrzeni lat udowodniło że może zapewnić inwestorom wysokie stopy zwrotu. 

Ethereum w marcu 2017 było warte 30$ natomiast dokładnie rok później w marcu 2018 cena wynosiła 750$ co daje nam wzrost na poziomie 2500%

Inwestycja 1000 zł w tym czasie wzrosła by do 25000 zł. Kryptowaluta osiągnęła swój obecny szczyt w 2017 r. cena za jednostkę wynosiła wówczas 1400$

Jak możemy zauważyć Ethereum jako inwestycja sprawowało się wyjątkowo dobrze.

Jednak jak w każdej inwestycji należy pamiętać że wzrosty z przeszłości nie gwarantują wzrostów w przyszłości.

Kapitalizacja ETH na moment pisania tego materiału waha się w okolicach 40 miliardów dolarów, a cena za jednostkę Ethereu oscyluje w okolicach 380$ – 420 dolarów.

Wykres i Notowania Ceny Ethereum ETH

Czym Ethereum różni się od Bitcoina?

Ethereum podobnie jak Bitcoin jest zdecentralizowaną siecią komputerów. Bitcoin jednak w swojej budowie jest dużo prostszą konstrukcją. Napisany w tak zwanym “turing incomplete language” może zrozumieć jedynie ograniczoną liczbę komend np: kto ile do kogo wysłał albo jaki adres ma ile monet. 

Jednak kiedy chcemy stworzyć bardziej skomplikowane zdecentralizowane aplikacje potrzebujemy dużo bardziej zaawansowanej platformy, takiej jak Ethereum.

Porównywanie tych dwóch kryptowalut nie ma wiele sensu ponieważ pełnią diametralnie inne zadania. 

Ethereum jest komputerem napędzającym sieć zdecentralizowanych aplikacji, natomiast w tym momencie Bitcoin staje się makro aktywem, pozycją inwestycyjną i sposobem na ochronę kapitału przed szalejącą inflacją.

Warto w zdywersyfikowanym portfolio kryptowalutowym posiadać obie pozycje, zarówno Bitcoina jak i Ethereum.

Czy Ethereum jest zagrożeniem dla Bitcoina?

Prosta odpowiedź brzmi, nie. Ethereum nie jest zagrożeniem dla Bitcoina, są to dwie oddzielne od siebie platformy mają inne przeznaczenie. W dużym uproszczeniu możemy myśleć o Bitcoinie jako o wirtualnym złocie lub systemie płatności, natomiast o Ethereum jako platformie na której kreatywni deweloperzy mogą budować swoje aplikacje.

Bitcoin kontra inne krytptowaluty

Zdecentralizowane aplikacje w dużym uproszczeniu.

Ustaliliśmy że Ethereum to platforma do budowania aplikacji, zatem czym są i jak działają takie aplikacje.

dAppy mają to do siebie że nie kontroluje ich jedna osoba, nawet jej twórca. Kiedy decydujemy się uruchomić nasz kod w sieci Ethereum, komputery do niej podłączone sprawiają że nasza aplikacja jest dostępna dla każdego użytkownika sieci.

Inteligentne kontrakty.

Język Solidity w którym Ethereum i aplikacje działające w oparciu o tą platformę są napisane, pozwala na tworzenie Smart Kontraktów. O inteligentnym kontrakcie możemy myśleć tak jak o zwykłym kontrakcie – jeśli zostaną spełnione określone warunki nastąpi wcześniej ustalone działanie.

Obrazowy uproszczony przykład: Wraz z właścicielem mieszkania podpisałem umowę (kontrakt) która mówi że jeśli każdego miesiąca wykonam płatność 1500 zł na jego konto będę w stanie używać jego mieszkania.

Właściciel mieszkania co miesiąc musi sprawdzać czy pieniądze wpłynęły na jego konto, natomiast ja muszę dopilnować żeby wykonać przelew. Jeżeli dokonałem płatności, jestem w stanie używać mieszkania lecz gdy właściciel nie dostał przelewu, nie mam prawa przebywać w tym mieszkaniu.

Jeżeli zawarlibyśmy ten sam kontrakt tylko że w sieci Ethereum, wynajmujący nie musiałby doglądać czy pieniądze są na jego koncie. Gdybym nie wpłacił ustalonej sumy kontrakt zamknął by dla mnie drzwi od mieszkania i nie pozwoliłby mi w nim przebywać. 

Oczywiście jest to specjalnie uproszczony przykład żeby prościej było zrozumieć jak smart kontrakty działają.

Wynajmujący mieszkanie mógłby nagiąć zwykły kontrakt, np gdy wyjaśniłbym że ostatnio miałem nagły wydatek i spóźnię się z płatnością o parę dni.

Smart kontrakt to bezlitosny właściciel mieszkania który nie jest się w stanie ugiąć, smart kontrakt zawsze działa w oparciu o wcześniej ustalone zasady.

Kiedy kontrakt jest zawarty w sieci Ethereum nikt nie jest w stanie go zmienić, nawet jego pierwotny twórca.

Smart Kontrakty i zdecentralizowane aplikacje

Zdecentralizowane Finanse – DeFi

Jednym przykładem wykorzystania ekosystemu i smart kontraktów są zdecentralizowane finanse lub w skrócie DeFi.

DeFi to sektor rynku kryptowalut który rozwija usługi finansowe znane z tradycyjnego systemu. Są to między innymi pożyczki i zarabianie odsetek na kapitale.

Przykłady projektów które pracują z zdecentralizowanymi finansami w oparciu o sieć Ethereum to np: Aave i Compound Finance – Szczegółowe opisy tych kryptowalut znajdziesz na naszej stronie w sekcji DeFi.

Do zdecentralizowanych finansów możemy również zakwalifikować platformy tradingowe takie jak dYdx i Synthetix.

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 to zaplanowana aktualizacja mająca wprowadzić liczne usprawnienia do sieci.

Celem aktualizacji sieci jest przyspieszenie blockchaina i wysoka skalowalność, osiągnięta poprzez tak zwany sharding.

Sharding to proces polegający na dzieleniu dużych porcji danych na mniejsze fragmenty działające w tym samym czasie. Jest to zabieg często wykorzystywany do skalowania tradycyjnych baz danych.

Inny projekt który aktualne wykorzystuje sharding to Near Protocol.

Kolejnym celem jest zmniejszenie konsumpcji prądu przez sieć i w finalnym etapie całkowite porzucenie algorytmu “proof of work” (dowód pracy) na rzecz “proof of stake” (dowód stawki)

Początkowa faza wdrażania Ethereum 2.0 jest zaplanowana na koniec 2020 roku. Nastąpi wtedy możliwość stakowania Ethereum i zarabiania pasywnego przychodu z użyciem ETH.

Jak kupić Ethereum?

Zakup kryptowaluty Ethereum na platformie inwestycyjnej eToro

W tym poradniku przedstawiamy metodę zakupu kryptowaluty Ethereum (ETH) u zaufanego i regulowanego brokera eToro.

Dlaczego warto wybrać eToro?

  • eToro to regulowana platforma inwestycyjna która posiada zezwolenia od najważniejszych organów nadzoru.
  • Platforma eToro jest łatwa w obsłudze i przyjazna dla początkujących inwestorów.
  • Możliwość zakupu kryptowalut przy użyciu płatności takich jak: PayPal, przelew bankowy, karta kredytowa, Skrill i wiele więcej.
  • Szybkie wypłaty zysków.
  • System CopyTrader który pozwala na automatyczne kopiowanie najlepszych inwestorów na platformie.
  • Interfejs w języku polskim.

Jak założyć konto na platformie eToro.

Przejdź do strony rejestracji klikając ten link – Dołącz do eToro

Wybierz swoją nazwę użytkownika, wpisz swój adres e-mail i wymyśl silne i bezpieczne hasło. Następnie kliknij “Utwórz rachunek”.

Alternatywnie możesz założyć konto wykorzystująć swoje konto Google lub Facebook.

Potwierdź swój adres e-mail i zweryfikuj swoje konto wypełniając formularz z danymi osobowymi. Kiedy Twoje konto zostanie zatwierdzone możesz przejść do następnego kroku.

Wpłata depozytu. Aby dokonać inwestycji w kryptowalutę musisz dodać środki do swojego konta. 

Aby to zrobić kliknij w niebieski przycisk “Zasil konto”. Zostaniesz przeniesiony do strony płatności na której możesz dokonać depozytu za pośrednictwem karty płatniczej, PayPal, przelewu bankowego i wielu innych.

Środki zostaną błyskawicznie dopisane do Twojego rachunku inwestycyjnego.

Teraz jest czas na zakup Ethereum lub innej kryptowaluty. 

Przejdź do zakładki “Rynki” lub skorzystaj z opcji wyszukiwarki.

Gratulacje! Zakup Ethereum już jest za Tobą!

Podsumowanie.

Ethereum to jeden z najbardziej obiecujących projektów kryptowalutowych, obecnie nad rozwojem oprogramowania pracują setki jak nie tysiące niesamowicie bystrych osób. 

Aktualnie jest to kluczowy i absolutnie niezastąpiony element kryptowalutowy infrastruktury. Ethereum pozwala na tworzenie niesamowitych technologii i wykorzystanie blockchain w wielu dziedzinach życia, finansów i biznesu. 

Każda osoba zainteresowana technologią blockchain powinna interesować się rozwojem Ethereum.

Popularne