Connect with us

DeFi

Inwestowanie w DeFi – Co to jest DeFi Pulse Index?

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

DeFi Pulse Index DPI Opis

Czym jest DeFi Pulse Index?

DeFi Pulse Index (DPI)  to token ERC20  w sieci Ethereum, naśladujący swoją ceną jedne z największych pod względem kapitalizacji tokeny powiązane z zdecentralizowanymi finansami. DPI można porównać do tradycyjnych indeksów giełdowych takich jak Dow Jones czy S&P 500. 

Token DPI został stworzony w współpracy popularnego serwisu zajmującego się dostarczaniem danych o zdecentralizowanych finansach Defipulse.com oraz Set Protocol V2 odpowiedzialny za popularną zdecentralizowaną aplikację Token Sets.

Wykres Ceny Zdecentralizowanych Finansów - DeFi Pulse Index DPI

Jakie tokeny znajdują się w DPI?

Tokeny znajdujące się w indeksie DeFi Pulse, zależą od wielu czynników z których główny to kapitalizacja oraz powiązanie z zdecentralizowanymi finansami. 

Indeks jest również stale równoważony aby zapewnić optymalną ekspozycję na pojedyncze aktywo. Także procentowa ilość tokena z jakiej cały produkt się składa, nieustannie ulega zmianie. 

Przykładowo gdy popularna zdecentralizowana giełda Uniswap wypuściła swój własny token – UNI, został on dodany do indeksu.

Na dzień pisania tego materiału w DPI znajdują się następujące tokeny w odpowiadającej im wartości procentowej:

Posiadanie w swoim portfolio tokena DPI zapewnia ekspozycję na podane wyżej aktywa. Jest to dobry sposób na łatwą dywersyfikację oraz inwestycję w sektor zdecentralizowanych finansów.

Kryptowaluty DeFi - Inwestowanie w zdecentralizowane finanse

Na jakiej podstawie tokeny są dodawane do indeksu?

DeFi Pulse Index opiera się na czterech kryteriach, dany token musi spełnić je wszystkie aby zakwalifikować się do Indeksu DPI.

Są to następująco:

Charakterystyka opisowa tokena.

 • Token musi być dostępny na blockchainie Ethereum.
 • Musi być powiązany z zdecentralizowanymi finansami – DeFi.
 • Projekt odpowiedzialny za token znajduje się na stronie Defipulse.com
 • Nie może być papierem wartościowym.
 • Token nie może być syntetycznym aktywem, wersją tokena typu wrapped (np: Wrapped Bitcoin WBTC), nie może reprezentować fizycznego aktywa (np: PAX Gold).

Charakterystyka podażowa.

 • Musi być możliwe określenie podaży tokena na następne 5 lat. 
 • Przynajmniej 5% tych zasobów musi znajdować się w obiegu.
 • Token w swoim smart kontrakcie nie może mieć mechanizmów pozwalających na zablokowanie istniejących lub dodruk nowych jednostek tokena.

Charakterystyka projektu.

 • Projekt odpowiedzialny za token musi budować użyteczny protokół lub produkt. Projekty które manipulują ceną tokena lub działają w schemacie Ponziego (Piramidy Finansowej) nie kwalifikują się.
 • Protokół lub produkt projektu musi mieć użytkowników.
 • Protokół lub produkt musiał zadebiutować na rynku przynajmniej 180 dni przed dodaniem go do indeksu.
 • Protokół lub produkt musi być wypłacalny.

Charakterystyka bezpieczeństwa.

 • Profesjonaliści od bezpieczeństwa dokonali audytu protokołu gdzie ustalono że używanie go jest bezpieczne.
 • W przypadku incydentu związanego z bezpieczeństwem, twórcy projektu muszą szybko i w jasny sposób zaadresować sytuację i zaproponować sensowne rozwiązanie.
 • Wybrany token musi posiadać wystarczającą płynność na platformach gdzie odbywa się trading.

Kiedy dany token spełni wszystkie warunki opisane powyżej, może on zostać zakwalifikowany do indeksu DeFi Pulse.

Gdzie można kupić token DPI – DeFi Pulse Index?

Token jest dostępny do kupienia bezpośrednio na stronie jego wydawcy Token Sets. Jako że jest to token ERC20, może on być przechowywany na każdym portfelu wspierającym Ethereum. Istnieje również możliwość zakupienia tokena na jednej z popularnych zdecentralizowanych giełd – Uniswap.

Nabywając DPI na Uniswap można liczyć na nieco lepszą cenę. Dzieje się tak ponieważ w tym przypadku kupujący nie musi uiszczać opłaty za stworzenie tokena tak jak ma to miejsce w przypadku zakupu bezpośrednio z Token Sets. 

Gdzie Kupić token DPI - Defi Index

Czym jest Index Cooperative wraz z tokenem INDEX?

Index Cooperative to pierwsza zdecentralizowana organizacja prowadzona przez społeczność skupiająca się na technologii tworzenia zdecentralizowanych indeksów krypto aktywów. Pierwszym produktem organizacji był DeFi Pulse Index.

W przyszłości pojawią się inne produkty działające w ten sam sposób.

Token INDEX to natywny token organizacji służący do zarządzania i wprowadzania zmian. 70% podaży tokena zostanie przekazane w ręce społeczności.

Aktualnie jednym z sposobów na pozyskanie tokena INDEX jest “kopanie płynności” lub jak kto woli “farmienie”.

Strona indexcoop.com umożliwia stakowanie wcześniej uzyskanch tokenów płynności Uniswap LP z puli DPI-ETH.

Aktualnie w farmie znajduje się około 53 miliony dolarów w tokenach płynności, które zarabiają około 83% rocznie w tokenie INDEX.

Stopa zwrotu stale się zmienia i jest uzależniona od ilości środków w puli oraz cenie samego tokena INDEX.

Index Coop - Kryptowaluta odpowiedzialna za Defi Pulse Index

Podsumowanie i opinia.

DeFi Pulse Index to zdecydowanie ciekawy produkt inwestycyjny. Każdy zainteresowany zdecentralizowanymi finansami powinien śledzić rozwój tego projektu. Możliwość ekspozycji na topowe projekty DeFi bez konieczności kupowania tokenów pojedynczo jest bardzo wygodna. DPI może być ciekawym sposobem na dywersyfikację portfolio.

DeFi

Zdecentralizowana giełda 1inch i ich nowy token.

Wirtualne Inwestycje

Opublikowano

-

1inch token airdrop

Czym jest 1inch Exchange?

1inch to agregartor zdecentralizowanych giełd (DEX) zaprojektowany z myślą o zapewnieniu najkorzystniejszych kursów wymiany tokenów. Narzędzie jest oparte na Ethereum i wspiera parktycznie każdy token ERC20.

1inch agreguje płynność z zdecentralizowanych giełd takich jak Uniswap, Balancer, Kyber Network, Bancor, Mooniswap i wiele innych. 

Oprócz agregatora płynności w ofercie 1inch znajdziemy zdecentralizowaną giełdę Mooniswap, przedstawianą jako nowa generacja protokołów AMM oraz Chi Gas Token mający na celu obiżyć opłaty transakcyjne w sieci Ethereum.

Platforma została założona w maju 2019 roku przez programistów rosyjskiego pochodzenia Sergeja Kunza oraz Antona Bukova.

Co to jest 1inch exchange

1inch Token.

W odpowiedzi na wzrost użytkowników platoformy w sierpniu 2020 zostało ogłoszone wypuszczenie natywnego tokena giełdy i przygotowanie do przekazania zarządzania w ręce zdecentralizowanej organizacji DAO.

25 grudnia w Boże Narodzenie oficjalnie zadebiutował token 1inch. Podobnie jak z tokenem UNI od popularnej giełdy Uniswap, wcześni użytkownicy oraz osoby dostarczające płynność na Mooniswap zostały obdarowane darmowym Airdropem.

Osoby które przed 25 grudnia dokonały transakcji z wykorzystaniem 1inch lub Moonisawp dostały 600 tokenów o wartości około ~ $1500 (~ 5500 zł).

Aby zakwalifikować się do airdropu należało wykonać co najmniej jedną transakcję przed 15 września lub co najmniej 4 transakcje łącznie lub transakcje o łącznej wartości co najmniej 20 USD.

Zaczynając od 26 grudnia istnieje możliwość zarobienia dodatkowych tokenów poprzez dostarczanie płynności do następujących puli:

 1. 1INCH-ETH
 2. 1INCH-DAI
 3. 1INCH-WBTC
 4. 1INCH-USDC
 5. 1INCH-USDT
 6. 1INCH-YFI
Zarabianie na farmieniu tokenów

Jak odebrać darmowe tokeny 1inch?

Aby odebrać tokeny lub sprawdzić czy dany portfel jest zakwalifokowany należy:

 1. Wejść na stronę 1inch.exchange
 2. Podłączyć portfel np: Metamask.
 3. Nacisnąć ikone konia w prawym górnym rogu.
 4. Nacisnąć “check”
 5. Jeżeli portfel kwalifikuje się do nagrody należy nacisnąć “claim”
 6. Potwierdzić transakcję w portfelu.

Kiedy sieć zatwierdzi transakcję, tokeny pojawią się na portfelu.

Darmowe kryptowaluty od 1inch

Ekonomia i wykorzystanie tokena 1inch.

Początkowa ilość tokenów w obiegu wyniesie 6% całkowitej emisji plus dodatkowe 0.5% w ciągu pierwszych dwóch tygodni trwania programu płynnościowego.

30% podaży tokena zostanie przeznaczone dla społeczności w różnych programach na przestrzeni następnych 4 lat. Celem tych programów będzie zapewnienie optymalnego poziomu decentralizacji i stworzenia dobrze działającego DAO.

14.5% tokena zostanie przeznaczone na rozwój, dotacje dla deweloperów oraz audyty platformy. Dystrybucja tej części tokena również jest przewidziania na następne 4 lata.

Cała reszta tokenów zostanie przekazana do wczesnych inwestorów oraz pomysłodawców. 

Głównym zastosowaniem 1INCH jest zarządzanie protokołem. Stakowane tokeny zapewniają użytkownikowi prawo głosu w sprawach dotyczących zmian w funkcjonowaniu platformy.

Inflacja tokena 1Inch

Podsumowanie.

Platforma 1inch to obecnie najpopularniejszy agregator płynności z zdecentralizowanych giełd. Wraz ze wzrostem zainteresowania DeFi oraz napływem nowych użytkowników, platforma będzie się cieszyć popularnoscią. Innowacyjne rozwiązania oraz nowo wypuszczony token z pewnością przyciągną użytkowników do platformy 1inch. 

Rozwiń

DeFi

Jak Zarabiać na Dodawaniu Płynności do Uniswap?

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Dodawanie płynności do defi

Dobre bo zdecentralizowane.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut w ostatnich miesiącach stają się coraz bardziej popularne. 

Z pewnością można powiedzieć że fala zdecentralizowanych finansów – DeFi, mocno przyczyniła się do zasilenia tego trendu.

Według danych z DeFi Pulse, całkowita wartość ulokowana w zdecentralizowanych protokołach pewnym krokiem zbliża się do przekroczenia 13 miliardów dolarów. 

Warto wspomnieć że na samym początku 2020 roku, było to zaledwie 600 milionów.

Kiedy zwrócimy uwagę na ranking protokołów pod względem wskaźnika TVL (całkowita wartość ulokowana) na pierwszym miejscu od wielu tygodni znajduje się Uniswap.

Całkowita płynność tej giełdy przekracza 3 miliardy dolarów z dziennym wolumenem na poziomie 200 milionów.

Zdecentralizowane giełdy to już nie jedynie ciekawostka technologiczna dla nerdów, Dexy to rzeczywistość. 

Środki ulokowana w DeFi

Jak działa Uniswap?

O standardowych funkcjach Uniswapa nie ma co się dużo rozpisywać, giełda pozwala na swapowanie tokenów ERC20 przy uiszczeniu opłaty transakcyjnej do sieci Ethereum oraz opłaty 0.30% do osób dostarczających płynność. 

Właśnie możliwość dostarczania płynności na Uniswapa jest elementem giełdy który tutaj poruszymy. 

Protokoły AMM (ang. Automated Market Maker) swoje funkcjonowanie opierają na pulach płynności dwóch (lub w niektórych przypadkach więcej) tokenów.

Każda osoba jest w stanie dodać swoje tokeny do takiej puli i zarabiać 0.3% prowizji za każdą transakcję wykonaną przy wykorzystaniu jej tokenów.

Cena danego tokena na Uniswapie i innych zdecentralizowanych giełdach jest ustalana algorytmicznie, wykorzystując stosunek tokenów w puli.  

źródło: uniswap.org

Jak dodać płynność na Uniswap?

Aby dodać płynność na giełdę należy przejść do na stronę info.uniswap.org i wyszukać interesującą nas pule tokenów. 

Kiedy znajdujemy się na stronie szczegółów o danej parze, w prawym górnym rogu należy kliknąć Add Liquidity.

Zostaniemy przeniesieni do głównego interfejsu giełdy, gdzie należy wprowadzić wartość którą chcemy dodać.

Warto pamiętać że pule Uniswapa funkcjonują w modelu 50/50. Dodając token A należy dodać równowartość tokena B.

Po wpisaniu wartości, klikamy Supply (lub Approve) i zatwierdzamy transakcję w Metamask.

Od teraz będziemy zarabiać 0.3% prowizji za każdy swap przy wykorzystaniu naszych środków.

Tokeny w każdym momencie można wypłacić.

Jak dodać płynność na Uniswap

Ile można zarobić na dostarczaniu płynności?

Kwota jaką dostarczający płynność zależy od kilku czynników. Są to między innymi:

 • Wartość środków dostarczonych, im większy procent danej puli kontrolujemy, tym więcej prowizji idzie do nas.
 • Rozmiar Puli.
 • Wolumen transakcji. – Im więcej swapów pomiędzy tokenami tym więcej wygenerowanej prowizji.

Przeprowadziliśmy test dodając płynność do pary WBTC-ETH (Wrapped Bitcoin i Ethereum), dodatkowo korzystając z możliwości farmienia tokena UNI.

W momencie pisania tego materiału jest 54 dzień od kiedy początkowa kwota została dostarczona na Uniswap.

Zarabianie na Uniswap

Początkowa kwota dodana do giełdy wynosiła 3960 dolarów, rozlokowane równo pomiędzy Ethereum i Wrapped Bitcoin. Wartość w momencie prezentowania wyników w tym artykule wynosi 5193 dolarów.

Oczywiście większość zysku w tym przypadku wynika z wzrostu ceny obu aktywów, a nie z samego Uniswapa.

Dokładne dane prezentują się następująco:

 • Zysk z prowizji – $29.68
 • Zysk z farmienia tokena UNI – $86.12
 • Zysk z ruchów cenowych – $1131.04

Wychodzi na to że całkowity zysk uzyskany dzięki dostarczaniu płynności (z korektą na nietrwałą stratę) to 102 dolary.

Warto tutaj zaznaczyć że farming tokena UNI trwa jedynie 60 dni od momentu jego premiery, więc najpewniej w momencie czytania tego materiału, proces się skończył lub dobiega końca.

Narzędzie wykorzystane do pomiaru zysku to uniswaproi.com

Czym jest nietrwała strata wartości?

Dodając płynność na zdecentralizowaną giełdę należy się liczyć z bardzo powszechnym zjawiskiem nietrwałej straty (ang. Impermanent loss).

Zjawisko zachodzi gdy cena jednego tokena A w puli idzie w przeciwnym kierunku niż cena tokena B. Im większa ta różnica tym nietrwała strata się powiększa.

Kiedy token A idzie w górę a token B zostaje w miejscu, istnieje możliwość dokonania arbitrażu. Traderzy którzy wykorzystują taką szansę generalnie “zabiorą” z puli token bardziej wartościowy zostawiając dostarczających płynność z tokenem mniej wartościowym.

Nietrwała strata to jedynie nazwa, straty są prawdziwe lecz w teorii przychody z prowizji w dłuższym okresie czasu powinny wyrównać wartości tokenów czyniąc stratę faktycznie tymczasową.

Bardziej szczegółowe wyjaśnienie można znaleźć w artykule z Akademii Binance. 

Podsumowanie.

Dodawanie płynności na Uniswap może być ciekawym pomysłem na urozmaicenie swojego portfolio, zamieniając 2 tokeny bazowe na jeden LP token który wypracowuje zysk, nawet kiedy śpimy.

Oczywiście wiąże się to z swoim unikalnym szeregiem zalet, wad i ryzyka. Dodając środki na zdecentralizowaną giełdę możemy liczyć na drobny przychód pasywny, tym samym pomagając w rozwoju infrastruktury zdecentralizowanych finansów.

Rozwiń

DeFi

MetaMask – Co To Jest i Jak Korzystać?

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Portfel Kryptowalut MetaMask

Co to jest MetaMask?

MetaMask to portfel kryptowalutowy pozwalający przechowywać Ethereum oraz tokeny korzystające z blockchaina Ethereum w standardach ERC20, ERC721, ERC1155 i inne.

Portfel jest przystosowany do korzystania z aplikacji web3 lub dAapp’ów.

Dzięki MetaMask użytkownicy są w stanie połączyć się z praktycznie każdą zdecentralizowaną aplikacją dostępną na rynku.

Kilka przykładów aplikacji których można używać przy pomocy portfela Web3 i których szczegółowe opisy znajdują się na naszej stronie to:

 • Compound Finance – Pożyczki na blockchainie.
 • InstaDapp – Interface do zarządzania zdecentralizowanymi finansami.
 • TokenSets – Automatyczne portfolio.
 • Synthetix – Platforma do handlu syntetycznymi aktywami.
 • dYdX – Zdecentralizowana platforma tradingowa.

Zdecentralizowanych aplikacji jest znacznie więcej a pełną ich listę można znaleźć na stronie State Of The Daaps.

Na jakich urządzeniach można zainstalować MetaMask?

Kryptowalutowy portfel MetaMask jest dostępny do zainstalowania w przeglądarkach internetowych takich jak Google Chrome, Firefox oraz Brave.

Występuje on również w wersji mobilnej na urządzenia z systemem operacyjnym Android oraz iOS.

Aplikację można pobrać odwiedzając stronę Metamask.io lub bezpośrednio w Chrome Store, Google Play Store lub App Store na urządzeniach z iOS.

Istnieje możliwość połączenia portfela przeglądarkowego z mobilnym, nie ma potrzeby tworzenia osobnych portfeli dla różnych urządzeń.

Jak założyć portfel MetaMask?

Na samym początku należy pobrać i zainstalować aplikację portfela w przeglądarce internetowej lub na urządzeniu mobilnym.

Tutaj przedstawimy proces zakładania portfela w przeglądarce, ten sam proces na telefonie powinien być bardzo podobny.

 • Wyszukaj “MetaMask” w sklepie Chrome.
Jak pobrać portfel kryptowalut
 • Naciśnij dodaj do Chrome i potwierdź dodanie rozszerzenia. U góry przeglądarki pojawi się logo MetaMask i aplikacja przeniesie cię do ekranu startowego.
 • Naciśnij Rozpocznij.
Jak założyć konto w Metamask
 • Aby utworzyć nowy portfel wybierz opcję “Tak, zacznijmy od początku!” a następnie naciśnij niebieski przycisk Utwórz portfel.
Fraza seed kryptowaluty
 • Pojawi się informacja o pomocy w ulepszaniu oprogramowania MetaMask. W tym kroku możesz nacisnąć szary przycisk No, Thanks lub niebieski I Agree – Nie ma to znaczenia.
Zakładanie portfela
 • Kreator poprosi cię o utworzenia hasła które będzie służyło do logowania do portfela za każdym razem kiedy będziesz z niego korzystać.  Utwórz silne hasło zawierające duże i małe litery, najlepsze hasło to takie które na przemian ma cyfry, litery oraz znaki specjalne.  Po stworzeniu i wpisaniu hasła naciśnij niebieski przycisk Utwórz.
Hasło do portfela kryptowalut Metamask
 • Teraz najważniejszy krok, tutaj zostanie wyświetlona twoja fraza zapasowa (fraza seed). Przepisz wyświetlone słowa na kartkę papieru i schowaj ją w bezpiecznym miejscu gdzie nie będzie narażona na zniszczenie lub kradzież. Fraza seed będzie niezbędna do odzyskania środków na portfelu w przypadku utraty dostępu do urządzenia na którym znajduje się portfel. Ważne jest aby nie przechowywać tej frazy na komputerze albo na telefonie, nie zaleca się również fotografowania ekranu, najlepszy sposób to ręczne zapisanie słów seed na papierze w kilku kopiach.
Fraza seed
 • Po zapisaniu frazy seed naciśnij przycisk Dalej, następnie potwierdź kolejność słów.
Zabezpieczenia portfela kryptowalut Metamask
 • Gratulacje! Twój portfel jest gotowy do użycia. Możesz się do niego zalogować klikając ikonę lisa w prawym górnym rogu przeglądarki.
Jak używać portfela Metamask

Jak dodać środki do MetaMask?

Przelewanie kryptowalut na portfel jest stosunkowo proste.

W wersji przeglądarkowej należy nacisnąć Buy a następnie wybrać opcję “Zdeponuj Ether bezpośrednio” nacisnąć Zobacz konto i przesłać Ethereum na podany adres.

Natomiast w wersji mobilnej, naciskamy 3 kreski w lewym górnym rogu aplikacji, naciskamy Add funds i przesyłamy środki na podany adres.

Warto zaznaczyć że transakcje na blockchainie Ethereum pobierają opłatę transakcyjną w postaci ETH, zawsze na portfelu należy mieć kilka dolarów w Etherze aby dokonać opłaty za transfer.

Jak dodać środki do portfela Metamask

Jak korzystać z zdecentralizowanych aplikacji?

Kiedy mamy utworzone konto MetaMask na którym znajdują się środki, następnym krokiem będzie korzystanie z zdecentralizowanych aplikacji.

Możliwości jest wiele, lecz na sam początek warto skorzystać z zdecentralizowanej giełdy Uniswap.

Aby to zrobić należy udać się pod adres app.uniswap.org lub w aplikacji mobilnej skorzystać z zakładki Browser.

Aby połączyć się z aplikacją w prawym górnym rogu klikamy Connect To A Wallet i z dostępnych opcji wybieramy MetaMask. Następnie odblokowujemy portfel poprzez wpisanie wcześniej ustalonego hasła. 

Teraz portfel jest gotowy do handlu na Uniswap.

Wybieramy z listy jaki token chcemy zamienić na jaki i klikamy Swap, następnie Confirm Swap. Pojawi się okno portfela w którym jeszcze raz musimy zatwierdzić transakcję.

Jak używać zdecentralizowanej giełdy Uniswap

W przypadku korzystania z Uniswap lub innych aplikacji po raz pierwszy będzie wymagane udzielenie dostępu smart kontraktowi do naszego portfela. Wtedy klikamy Approve i zatwierdzamy transakcję w portfelu.

Jak dodać token do MetaMask?

Często może się zdarzyć że nie widzimy danego tokena który powinien znajdować się na portfelu. Nie jest to żaden błąd i nie ma potrzeby paniki.

Aby dodać kryptowalutę do portfela należy zejść na sam dół i nacisnąć Dodaj Token następnie opcję szukaj lub własny token. 

W polu adres kontraktu tokena należy wkleić adres tokena który można znaleźć na Ether Scan lub w bardzo prosty sposób na stronie Coin Gecko.

Po wklejeniu adresu klikamy Dalej a następnie Dodaj Tokeny.

Kontrakty tokenów na stronie Coin Gecko

Podsumowanie i opinia.

MetaMask to obecnie najpopularniejszy portfel Ethereum na rynku, prostota używania i przejrzysty interfejs sprawiają że przyjemnie się korzysta z takiego rozwiązania.

Możliwość używania zdecentralizowanych finansów i aplikacja mobilna jest dużym plusem.

Na portfelu można przechowywać praktycznie każdy token Ethereum nawet tokeny kolekcjonerskie takie jak wirtualna sztuka NFT oraz blockchainowe domeny.

Każda osoba zainteresowana tematem kryptowalut i defi powinna zaopatrzyć się w ten portfel.

Rozwiń

Popularne