Connect with us

Bitcoin

ByBit – Omówienie i Recenzja Giełdy Kryptowalut.

Wirtualne Inwestycje

Opublikowano

-

Opinie i recenzja giełdy Bybit

Czym jest platforma ByBit?

ByBit jest giełdą kryptowalut oferującą możliwość handlu instrumentami pochodnymi inaczej derywatami. Najpopularniejszym produktem giełdy są kontrakty perpetual futures na kryptowaluty takie jak Bitcoin (BTC) oraz Ethereum (ETH). 

Platforma ByBit swoje usługi kieruje zdecydowanie do doświadczonych traderów i inwestorów. Handel kontraktami futures z wykorzystaniem dźwigni finansowej o maksymalnej wartości 100:1 wiąże się z dużym ryzykiem utraty części lub całości kapitału. Warto jednak zaznaczyć że obrót takimi instrumentami może również przynieść niebywałe zyski, przy zaangażowaniu stosunkowo małego kapitału.

Giełda cieszy się dużą popularnością wśród traderów kryptowalut. ByBit od swojego założenia w 2018 roku szybko dorównał liderom rynku. Według najnowszych danych z początku 2021 roku, z platformy korzysta ponad milion użytkowników. 

Interfejs tradingowy kryptowalutowej giełdy ByBit

Bonusy i promocje na ByBit.

Giełda oferuje wiele bonusów, do najciekawszych i najbardziej opłacalnych należą:

 • Bonus $50 do wykorzystania na giełdzie przy wpłacie 0.1 BTC lub więcej.
 • Bonus $5 za wpłatę Bitcoina.
 • $5 bonusu za polubienie profilu giełdy w social media.
 • $5 bonusu za aktywny trading przez 7 dni.
 • $5 za skorzystanie z funkcji Take-Profit lub Stop-Loss.

Załóż konto na ByBit z naszego linku aby odebrać dodatkowe bonusy!

Darmowe kryptowaluty i bonusy za depozyt na giełdzie ByBit

Funkcje Giełdy ByBit.

Platforma wyróżnia się na tle konkurencji oraz tradycyjnych giełd kryptowalut, przejrzystym interfejsem, zaawansowanymi funkcjami, dostępem do przydatnych wskaźników oraz wykresów. 

Główne cechy giełdy to:

 • Łatwy w obsłudze interfejs tradingowy.
 • Możliwość handlu z dźwignią 100:1.
 • Wysoka płynność oraz niskie spready.
 • Zaawansowany system dobierania zamówień, będący w stanie obsłużyć aż do 100 tys. transakcji na sekundę. 
 • Narzędzia do zarządzania ryzykiem, takie jak stop-loss i take-profit.
 • Wsparcie dla kryptowalut takich jak: BTC, ETH, BCH, LINK, LTC, XTZ, XRP.
 • Wysokie standardy bezpieczeństwa.
 • Brak awarii serwera w czasie wzmożonej aktywności na rynku.
 • Aplikacja mobilna.
 • Program poleceń.
 • Wsparcie użytkownika 24/7.
Wady i zalety giełdy ByBit

Handel z dźwignią na platformie ByBit.

Jak wspominaliśmy wcześniej, Giełda umożliwia handel z dźwignią. Traderzy są w stanie otrzymać większą ekspozycję na wahania ceny danej kryptowaluty bez konieczności trzymania jej w portfolio. 

W prostych słowach oznacza to że osoba korzystająca z dźwigni pożycza kapitał od giełdy w celu zwiększenia potencjalnego zysku. 

Załóżmy że twoje portfolio tradingowe wynosi 100 dolarów. Cena kryptowaluty np Bitcoin (BTC) wzrasta o 10%. W tym przypadku bez wykorzystania dźwigni na swoim kapitale zarabiasz 10 dolarów. Jednak kiedy zdecydujesz się użyć dźwigni np 100:1, pożyczasz od giełdy 9900 dolarów co przekłada się na wartość pozycji na poziomie 10000 dolarów.

W tym przypadku 10% ruch na rynku daje ci zysk 1000 dolarów zamiast 10.

Warto tutaj zaznaczyć że dźwignia działa w obie strony, i bardzo łatwo jest wygenerować stratę szczególnie używając dźwigni 100:1. 

Dźwignia to bardzo potężne narzędzie pozwalające wygenerować duże zyski, tylko pod warunkiem że mamy wcześniejsze doświadczenie w tradingu i dobrze zarządzamy ryzykiem.  

Handel kryptowalutami z dźwignią

Opłaty na ByBit.

Każda transakcja na platformie zachodzi pomiędzy dwoma handlującymi. Wśród prowizji transakcyjnych należy wyróżnić prowizje Maker oraz Taker. 

Prowizja Maker jest pobierana w gdy użytkownik wystawia nową ofertę kupna lub sprzedaży na rynek, natomiast prowizja Taker jest pobierana w momencie gdy trader realizuje już istniejące zlecenie na rynku.

Opłata Taker na platformie ByBit aktualnie wynosi 0.075%, natomiast prowizja maker to – 0.025%. 

Ujemna prowizja Maker na platformie oznacza że wystawiając nowe zlecenie zakupu lub sprzedaży giełda płaci zlecającemu 0.025% transakcji.

Przykładowo wystawiając zlecenie kupna Bitcoina za 1000 dolarów, z twojego rachunku zostanie pobranie jedynie 997,50 dolarów. 

ByBit pobiera również opłaty za wypłatę środków z platformy. Na ten moment jest to 0.0005 BTC. 

Prowizje pobierane przez giełdę w porównaniu do konkurencji są stosunkowo korzystne dla traderów i inwestorów.

Opłaty i prowizje transakcyjne na ByBit

Czy giełda ByBit jest bezpieczna?

Platforma spełnia najważniejsze zasady bezpieczeństwa. 99% środków zdeponowanych na giełdę jest trzymane w tak zwanym cold storage. Są to zewnętrzne portfele nie podłączone do internetu. Dodatkowo użytkownicy mają możliwość zastosowania podwójnej weryfikacji przy użyciu Google Authenticator lub kodu SMS. Warto wspomnieć że giełda nigdy miała incydentu z udanym atakiem hakerskim. 

Czy giełda ByBit jest bezpieczna? Zabezpieczenia na platformie tradingowej.

Czy wymagana jest weryfikacja tożsamości?

Weryfikacja tożsamości lub tak zwane KYC – Know Your Customer aktualnie jest wymagane do założenia konta i handlu na platformie. 

Właścicielem giełdy jest Bybit Fintech Limited, firma z siedzibą w Singapurze a zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Sprawia to że aktualnie giełda nie jest regulowana przez żadne państwo. 

Metody wpłaty środków na platformę ByBit.

Giełda wspiera depozyty w następujących kryptowalutach:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • EOS (EOS)
 • XRP (XRP)
 • Tether (USDT)

Dodatkowo istnieje możliwość zakupu kryptowalut BTC, ETH oraz USDT bezpośrednio na giełdzie przy użyciu karty płatniczej Visa i Mastercard lub Apple Pay. Pośrednikiem transakcji są firmy Banxa i MoonPay.

Na jakich urządzeniach można handlować na ByBit?

Platforma jest dostępna w wersji przeglądarkowej pod adresem bybit.com oraz jako aplikacja mobilna na urządzenia z systemem Android i iOS. Większość traderów korzysta z przeglądarkowej wersji ByBit ze względu na jej funkcjonalność i przejrzystość. Istnieje jednak możliwość handlu oraz monitorowania swoich pozycji na telefonie lub tablecie, jest to szczególnie przydatne gdy znajdujemy się poza domem i nie chcemy się logować na konto przy użyciu obcego komputera.

Aplikacja mobilna do handlu kryptowalutami z dźwigną.

ByBit – Opinie o giełdzie.

Platforma zbiera pozytywne opinie wśród Polskich i zagranicznych użytkowników. Do największych zalet traderzy zaliczają wysoką płynność, szybkie wypełnianie zamówień, przejrzysty interfejs oraz brak przeciążenia serwera. Giełda jest aktywnie polecana przez największych influencerów w branży kryptowalut, są to m.in Ivan on Tech, Carl z The Moon oraz Davincij15.

Opinie i recenzje o giełdzie ByBit

Podsumowanie.

Giełda ByBit jest aktualnie jednym z liderów rynku jeśli chodzi o platformy oferujące handel z dźwignią. Łatwość użycia, bonusy i brak konieczności podawania swoich danych osobowych należą do dużych plusów. Warto jednak pamiętać że handel kontraktami wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, szczególnie gdy dopiero zaczynamy przygodę z inwestowaniem lub tradingiem. 

Bitcoin

8 Sprawdzonych Sposobów Na Szybki Zakup Bitcoina i Innych Kryptowalut.

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Jak kupić bitcoina - sprawdzone sposoby

Spis Treści.

Wstęp.

Rynek kryptowalut w ostatnich dniach i tygodniach zalicza niebywałe wzrosty. Analitycy sugerują, że znajdujemy się na początku długotrwałego trendu wzrostowego lub jak kto woli rynku byka.

Wraz ze wzrostami cen i kapitalizacji Bitcoina zwiększa się liczba oszustów i nieuczciwych platform handlowych oferujących inwestycje w Bitcoina i inne kryptowaluty.

Zaczynając swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów należy zachować szczególną ostrożność i wystrzegać się niesprawdzonych giełd, kantorów i brokerów.

W tym artykule prezentujemy 8 pewnych sposobów na bezpieczny i szybki zakup Bitcoina i innych walut cyfrowych.

Zakup na Najpopularniejszej Giełdzie Kryptowalut – Binance.

Binance jest obecnie najpopularniejszą i najbardziej płynną giełdą kryptowalut na świecie. Na giełdzie odnajdą się zarówno nowe osoby, jak i zaawansowani inwestorzy.

Binance oferuje handel setkami różnych kryptowalut oraz szereg dodatkowych produktów inwestycyjnych takich jak handel z dźwignią, opcje, lokaty w kryptowalucie oraz możliwość kupienia najnowszych projektów poprzez Binance Launchpad.

Giełda od niedawna oferuje nawet możliwość wyrobienia karty Visa i płacenia kryptowalutami w każdym sklepie.

Aby dokonać zakupu Bitcoina na Binance, należy udać się pod oficjalny adres internetowy giełdy – Binance.com

Kupowanie kryptowaluty Bitcoin na giełdzie Binance

Następnym krokiem będzie założenie konta oraz weryfikacja dokumentem potwierdzającym tożsamość w celu zwiększenia limitu transakcyjnego (dla niezweryfikowanych użytkowników limit wynosi 1200 zł). Weryfikacja zazwyczaj trwa kilka minut, lecz może wydłużyć się w przypadku dużej ilości osób zlecających weryfikację w tym samym momencie.

Po udanej weryfikacji w lewym górnym rogu strony należy nacisnąć “Kup Kryptowaluty”, a następnie wybrać opcje karta kredytowa / debetowa.

Zakup Bitcoina na giełdzie Binance przy wykorzystaniu karty płatniczej Visa lub Mastercard

Zostaniemy przeniesieni do strony zakupu, tutaj należy wybrać walutę płatności (PLN, USD, EUR), kwotę zamówienia oraz kryptowalutę jaką chcemy zakupić np. Bitcoin.

Następnie trzeba wprowadzić dane swojej karty płatniczej Visa lub Mastercard i kliknąć żółty przycisk “Kup BTC”, potwierdzamy szczegóły zamówienia i zatwierdzamy weryfikację bezpieczeństwa 3DS.

Po udanej transakcji kryptowaluta trafi na portfel Binance skąd możemy nią handlować lub wypłacić na zewnętrzny portfel.

Kupno Bitcoina w Intuicyjnej Aplikacji SwissBorg + Bonus do 100 EUR.

O SwissBorgu pisaliśmy już kilka miesięcy temu, pełen opis funkcjonowania tej rewolucyjnej aplikacji można znaleźć pod tym odnośnikiem.

W dużym skrócie SwissBorg to aplikacja na telefon pozwalająca na zakup kryptowalut w najlepszych możliwych cenach. Inteligentny algorytm odpowiedzialny za funkcjonowanie SwissBorg przeszukuje oferty sprzedaży kryptowaluty na wielu różnych giełdach i wybiera najkorzystniejszy kurs.

Dodatkowo aktualnie firma prowadzi promocję dla nowych użytkowników gdzie po wpłaceniu 50 EUR (~ 230 PLN) lub równowartości w innej walucie bądź kryptowalucie użytkownik dostaje losowo wybierany bonus w wysokości od 1 EUR do nawet 100 EUR.

Aby skorzystać z takiego bonusu i powiększyć swoją inwestycję o szczęśliwy traf należy utworzyć konto z linku zaproszeniowego.

Stworzenie konta oraz jego weryfikacja należy do stosunkowo prostych i zajmuje maksymalnie 10 minut.

Zakup Bitcoina w aplikacji mobilnej SwissBorg poprzez przelew bankowy

Aby dokonać zakupu Bitcoina lub jednego z 11 dostępnych aktywów w aplikacji, na stronie główniej należy nacisnąć “Deposit” następnie naciskamy opcję PLN i dokonujemy przelewu bankowego na podany numer konta.

W zależności od banku transfer może trwać od kilku minut do 3 dni.

Po zaksięgowaniu środków na koncie wchodzimy w zakładkę Marketplace i wybieramy Bitcoina lub inną kryptowalutę np. Ethereum.

Naciskamy “Buy Bitcoin”, wybieramy źródło finansowania zakupu np. PLN, wpisujemy kwotę zakupu, klikamy “Next”, a następnie “Confirm Exchange”.

Zakupiona kryptowaluta pojawi się na portfelu SwissBorg, gdzie można ją przechowywać lub wypłacić na zwenętrzny portfel.

Zakup Bitcoina w Polskim Kantorze Bitcan.

Bitcan jest jednym z najszybszych i najbezpieczniejszych kantorów kryptowalut w naszym kraju. Atutem przemawiającym za Bitcan jest oficjalny status małej instytucji płatniczej oraz zgodność z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego-KNF.

Kupowanie Bitcoina w kantorze Bitcan przy użyciu przelewu lub kodu blik

Aby dokonać zakupu Bitcoina w kantorze, należy przejść pod adres Bitcan.pl i w prawym górnym rogu nacisnąć “Rejestracja” następnie wypełnić formularz podając swoje dane osobiste, przeczytać i zaakceptować regulamin świadczenia usług.

Koniecznością do dokonania zakupu kryptowalut na Bitcan jest ukończenie weryfikacji. Sam proces jest bardzo prosty i polega na przesłaniu zdjęcia typu selfie oraz fotografii dowodu osobistego lub paszportu. Weryfikacja najczęściej trwa od kilku minut do kilku godzin, zależnie od ilości zgłoszeń.

Po udanej weryfikacji z interfejsu giełdy należy wybrać opcję “Kup” następnie wpisać kwotę zakupu i wybrać sposób zapłaty. Na tą chwilę istnieje możliwość zakupu Bitcoina poprzez natychmiastową transakcję przy wykorzystaniu kodu Blik lub szybki przelew z jednego z popularnych banków.

Finalizowanie zakupu kryptowaluty w polskim kantorze Bitcan

Po ukończeniu transakcji i zaksięgowaniu środków na rachunku kantoru, kryptowaluta zostanie dodana do portfela Bitcan skąd można ją swobodnie wypłacić za zewnętrzny portfel.

Zakup Kryptowaluty w Popularnej Aplikacji Crypto.com.

Crypto.com to jedna z największych kryptowalutowych firm na świecie. W swojej ofercie mają szereg produktów pozwalających na kupowanie, sprzedawanie i płacenie walutami cyfrowymi. Firma posiada własną aplikację mobilną, giełdę do handlu krypto aktywami oraz własną kryptowalutę Crypto.com Coin. Bardziej wnikliwy opis platformy oraz usług, które Crypto.com świadczy można znaleźć w naszym poprzednim artykule pod tym linkiem.

Aktualnie można otrzymać otrzymać bonus w wysokości $25 rejestrując się z naszego linku i zamówieniu jednej z kart płatniczych znajdujących się w ofercie Crypto.com.

Po pobraniu aplikacji na telefon z Play Store lub App Store i założeniu konta oraz weryfikacji można przejść do dokonywania zakupu Bitcoina, lub jednej z dziesiątek dostępnych pozycji.

Jak kupić Bitcoin w aplikacji Crypto.com przy użyciu karty płatniczej

W tym celu należy uruchomić aplikację i wybrać interesującą nas kryptowalutę lub nacisnąć środkowy przycisk u dołu ekranu z logiem firmy, a następnie wybrać opcję “Kup”, wskazać kryptowalutę i sposób płatności. Najwygodniej i najszybciej jest dokonać transakcji przy użyciu karty płatniczej.

Naciskamy Kup BTC i potwierdzamy transakcję. Po przetworzeniu płatności, zakupiona kryptowaluta pojawi się na portfelu w aplikacji skąd jest możliwość wypłaty na zewnętrzny portfel kryptowalutowy.

Inwestycja w Bitcoina i Inne Kryptowaluty u Renomowanego i Regulowanego Brokera eToro.

Platforma eToro to jeden z wiodących brokerów oferujących handel wieloma instrumentami finansowymi w tym kryptowalutami, ale także akcjami, metalami szlachetnymi i indeksami. eToro posiada zezwolenia od jednych z najważniejszych regulatorów finansowych na świecie. Broker oferuje handel z dźwignią oraz unikatową funkcję Copy Trader pozwalającą na kopiowanie posunięć najlepszych inwestorów na platformie.

Aby dokonać zakupu kryptowaluty na eToro należy przejść pod ten link i utworzyć konto, a następnie przejść weryfikację.

Przed rozpoczęciem inwestowania prawdziwym kapitałem istnieje możliwość przetestowania platformy używając darmowych środków demo.

Zasilanie konta na platformie inwestycyjnej etoro

W celu zdeponowania środków na platformę w lewym bocznym rogu należy nacisnąć “Zasil Konto” i wybrać kwotę która nas interesuje oraz metodę płatności. Istnieje możliwość wpłaty środków kartą płatniczą, PayPalem, przelewem bankowym, Skrillem i kilkoma innymi metodami.

W następnym kroku naciskamy “Wpłata” i zatwierdzamy transakcję. Po pojawieniu się środków na rachunku przechodzimy w zakładkę Rynki następnie Crypto i wybieramy interesującą nas kryptowalutę. Następnie naciskamy niebieski przycisk “Działaj” i dokonujemy zakupu krypto aktywa.

Jak kupić Bitcoina u brokera eToro

Kupno Bitcoina na Polskiej Giełdzie Bitclude.

Bitclude to jedna z najprostszych, najszybszych i najbezpieczniejszych giełd. Platforma obsługuje natychmiastowe wpłaty i wypłaty gotówki z wykorzystaniem 25 najpopularniejszych polskich banków. Dużym atutem giełdy jest prosty interfejs oraz możliwość sprzedaży kryptowaluty i wypłaty gotówki w bankomacie.

Zarejestruj się z naszego linku i odbierz 10 zł bonusu gdy wykonasz transakcję na 350 zł lub więcej.

Aby dokonać transakcji kupna Bitcoina na giełdzie należy przejść pod oficjalny adres giełdy znajdujący się pod domeną bitclude.com i nacisnąć niebieski przycisk “Rozpocznij” w prawym górnym rogu.

Jak dokonać zakupu kryptowaluty Bitcoin na giełdzie Bitclude

Podajemy swoje dane osobowe oraz weryfikujemy konto poprzez przesłanie dokumentów potwierdzających naszą tożsamości. Weryfikacja zazwyczaj trwa nie więcej niż kilka minut.

Po zalogowaniu na konto i udanej weryfikacji, w celu zasilenia rachunku należy przejść do zakładki “Wpłać” i dokonać przelewu na podane konto bankowe. Przelew wykonany metodą Express Elixir zostanie zaksięgowany w około 15 minut, natomiast tradycyjny przelew bankowy dojdzie w zależności od sesji bankowych, najczęściej taka transakcja zostanie zaksięgowana następnego dnia roboczego.

Po pojawieniu się środków na koncie, przechodzimy w zakładkę “Pulpit” i wybieramy interesującą nas walutę i kryptowalutę, następnie naciskamy “Dokonaj wymiany” i zatwierdzamy transakcję.

Kupowanie Bitcoina za złotówki na giełdzie Bitclude

Zakupiona kryptowaluta pojawi się na giełdowym saldzie, skąd będzie dostępna do transferu na portfel kryptowalutowy.

Zakup Bitcoina Bez Weryfikacji Na Giełdzie Local Bitcoins.

Local Bitcoins to najstarsza giełda kryptowalut typu peer-to-peer, osoba do osoby. Na giełdzie dokonujemy kupna Bitcoina bezpośrednio od osób prywatnych. Każdy sprzedający działa na własnych zasadach i akceptuje inne środki płatności.

Najczęściej spotykana metoda płatności przy kupowaniu Bitcoina na platformie LocalBitcoins.com w Polsce to kody Blik, przelewy bankowe, PayPal oraz popularna aplikacja Revolut.

Większość sprzedających nie wymaga weryfikacji danych osobowych i przesyłania zdjęć dokumentów, jednak przy transakcjach na większe kwoty sprzedawca może zażądać potwierdzenia tożsamości.

Giełda w celu zagwarantowania większego bezpieczeństwa transakcji kupna i sprzedaży kryptowaluty wykorzystuje system escrow. Transakcja zostaje sfinalizowana dopiero, wtedy gdy obie strony dochodzą do porozumienia. W skrócie: kiedy sprzedawca nie wyśle ci Bitcoina, nie dostanie zapłaty.

Jak kupić bitcoina bez weryfikacji na giełdzie Local Bitcoins

Warto mieć na uwadze, że ten system nie jest idealny i zawsze będą osoby starające się go oszukać. Przed dokonaniem transakcji warto przestudiować reputację sprzedającego i to jak długo działa na platformie. Nie należy zgadzać się na transakcję poza platformą, szczególnie gdy jest to nasza pierwsza interakcja ze sprzedającym.

Aby dokonać zakupu na Local Bitcoins należy udać się pod ten link. W prawym górnym rogu nacisnąć “Sign up for free” i wypełnić profil nazwą użytkownika, emailem i hasłem.

Po zalogowaniu się na konto, na stronie główniej wybieramy jednego ze sprzedawców i sprawdzamy historię jego działań na platformie.

Kiedy uznamy, że dana osoba jest godna zaufania, w pasującej nam ofercie naciskamy przycisk “Buy” następnie deklarujemy kwotę i opcjonalną wiadomość do sprzedawcy, naciskamy zielony przycisk “Accept terms and send trade request”. Sprzedawca zostanie powiadomiony o nowej transakcji i odpowie na naszą wiadomość najszybciej jak jest w stanie.

Kupowanie bitcoina anonimowo

Dalsze kroki finalizacji zamówienia zależą od sprzedającego, w większości przypadków dostaniemy instrukcję postępowania w celu jak najszybszej realizacji kupna.

Po udanej transakcji Bitcoin pojawi się na portfelu giełdowym skąd będzie możliwy do wypłacenia.

Zakup Bitcoina w Stacjonarnym Bitomacie.

Bitomaty jak sama nazwa wskazuje to bankomaty dla Bitcoina. Zakup kryptowaluty takim sposobem cechuje się anonimowością i możliwością dokonania transakcji przy wykorzystaniu gotówki. Największym minusem bitomatów to, że cena zakupu często jest wyższa niż rynkowa.

Jak kupić bitcoina w bitomacie za gotówkę
Źródło: https://www.wykop.pl/wpis/30455635/bitomat-w-ktorym-mozna-wymieniac-bitcoiny-na-gotow/

Aby znaleźć takie urządzenie w swojej okolicy należy zwyczajnie wpisać frazę “bitomat” lub “bitomat blisko mnie” w wyszukiwarkę Google, a następnie udać się do wskazanej lokalizacji.

Proces zakupu może różnić się w zależności od typu urządzenia, jednak praktycznie zawsze maszyna poprosi nas o zeskanowanie kodu QR z naszego portfela, a następnie o przekazanie zadeklarowanej kwoty do urządzenia.

Po finalizacji kupna kryptowaluta pojawi się na podanym adresie od 30 min do około 1 godziny.

Podsumowanie.

Bitcoin oraz inne kryptowaluty to teraz jedna z najbardziej pożądanych pozycji inwestycyjnych. Istnieje wiele różnych sposobów na zakup walut cyfrowych i ciężko definitywnie wskazać najlepszy. Każdy z wymienionych sposobów posiada swoje wady, jak i zalety, każda osoba musi wybrać sposób zakupu najwygodniejszy dla siebie.

Inwestując w krypto aktywa należy zachować ostrożność i unikać platform oferujących szybki i pewny zysk. Kryptowaluty jak każda inwestycja wiąże się z ryzykiem a zwrot z inwestycji nigdy nie jest gwarantowany. Nie należy nikomu podawać klucza prywatnego do swojego portfela ani wysyłać środków do nieznajomych osób.

Najważniejszą jednak rzeczą, którą każda nowa osoba na rynku musi zapamiętać jest to, żeby nie inwestować więcej niż jesteśmy w stanie stracić oraz aby zarządzać ryzykiem w odpowiedni sposób.

Rozwiń

Bitcoin

Wrapped Bitcoin (wBTC) – Co Musisz O Nim Wiedzieć?

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Kryptowaluta WBTC

WBTC w skrócie.

 • Wrapped Bitcoin to ERC-20 token w sieci Ethereum.
 • Cena WBTC jest zawsze równa cenie prawdziwego Bitcoina.
 • Każda jednostka WBTC jest pokryta 1:1 z Bitcoinem.
 • Wrapped Bitcoin jest zaufanym i 100% transparentnym rozwiązaniem.

Czym jest Wrapped Bitcoin (WBTC)?

Wrapped Bitcoin to rozwiązanie które pozwala przenieść Bitcoina do sieci Ethereum. Dzięki temu uzyskujemy wygodę jaką dają nam tokeny ERC-20 bez konieczności sprzedaży naszego Bitcoina. 

Dlaczego potrzebujemy WBTC?

Wrapped Bitcoin pozwala przeniesienie pewnej części płynności do sieci Ethereum. W przeciwieństwie do standardowego Bitcoina który nie jest kompatybilny z większością popularnych DEXów (zdecentralizowanych giełd), WBTC można z łatwością wymieniać na inne tokeny ERC-20. 

Pisanie smart kontraktów z wykorzystaniem zwykłego Bitcoina jest zwyczajnie niemożliwe, natomiast kiedy nasz Bitcoin występuje w postaci tokena ERC-20 otwiera się wiele nowych możliwości.

Do czego można wykorzystać Wrapped Bitcoin?

Posiadając WBTC jesteśmy w stanie korzystać z zdecentralizowanych aplikacji (dApp) które są oparte na Ethereum. Takie aplikacje pozwalają nam na pożyczanie tokenów od innych osób i zarabianie odsetek kiedy zdecydujemy się na udostępnienie naszych monet. 

Istnieje wiele zdecentralizowanych aplikacji w których możemy wykorzystać Wrapped Bitcoin. Jednym z przykładów jest compound.finance gdzie użytkownicy mogą zaciągać pożyczki z wykorzystaniem WBTC lub zarabiać odsetki od swoich tokenów.

Jest też możliwość zamiany WBTC na inny dowolny token ERC-20 np: ChainLink lub Synthetix. Zdecentralizowane usługi dzięki którym jest to możliwe to np: KyberSwap lub UniSwap.

Kto stworzył Wrapped Bitcoin?

W przeciwieństwie do Bitcoina twórca nie jest anonimowy. WBTC został stworzony na początku 2019 roku przez kilka znanych i szanowanych jednostek w świecie zdecentralizowanych finansów (DeFi), są to między innymi MakerDAO, Ren, Kyber, Dharma, Compound Fiance i Set Protocol. 

Obecnie rozwój WBTC jest nadzorowany przez WBTC DAO – Decentralized Autonomous Organization – Zdecentralizowaną niezależna organizację. 

Czy WBTC jest bezpieczny?

Krótka odpowiedź brzmi tak, lecz bezpieczeństwo sieci WBTC raczej nigdy nie dorówna bezpieczeństwie sieci prawdziwego Bitcoina. 

Czy warto korzystać z Wrapped Bitcoin?

To zależy, jeżeli chcemy jedynie przechowywać go na portfelu i nie wykorzystywać w żadnej zdecentralizowanej aplikacji, raczej nie warto zawracać sobie tym głowy i zwyczajnie przechowywać prawdziwego Bitcoina. 

Natomiast kiedy chcemy korzystać z dobrodziejstw jakie oferuje nam DeFi – Pożyczanie, zarabianie, swapy. Można wtedy zastanowić się nad korzystaniem z WBTC lub jego odpowiedników takich jak renBTC.

Opinia i podsumowanie.

Wrapped Bitcoin to niezwykle kreatywne połączenie klasycznego Bitcoina i dynamicznie rozwijającego się świata zdecentralizowanych finansów. Elastyczność tokena ERC-20 połączona z ceną Bitcoina i pokryciem 1:1 jest dla wielu entuzjastów kryptowalut i DeFi spełnionym marzeniem. 

Jeżeli jesteś doświadczoną osobą w kryptowalutach możesz śmiało eksperymentować z tym projektem, lecz gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę lepszym rozwiązaniem będzie klasyczny Bitcoin.

Rozwiń

Popularne