Connect with us

Wiedza

Band Protocol (BAND) – Opis Kryptowaluty

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Band Protocol Kryptowaluta

Band Protocol w skrócie.

 • BAND to pomost pomiędzy realnym światem a blockchainem.
 • Protokół jest całkowicie zdecentralizowany.
 • Band Protocol może zostać zintegrowany z każdym blockchainem.
Band Protocol - Opis Kryptowaluty

Co to jest Band Protocol?

Band Protocol podobnie jak Chainlink stanowi pewnego rodzaju most pomiędzy danymi z  prawdziwego świata a blockchainem. Takie rozwiązanie pozwala na rozszerzenie funkcjonalności smart kontraktów i sprawia że technologia blockchain może zostać wykorzystana w znacznie większej ilości projektów.

Protokół Band działa cross-chain co oznacza że może zostać zintegrowany zarówno z inteligentnymi kontraktami na Ethereum jak i na Cosmos, Polkadot, NEO i wiele więcej.

Zdecentralizowana natura BAND sprawia że dane dostarczane przez protokół nie mogą zostać sfałszowane ani zmanipulowane. Jest to niezwykle istotne dla deweloperów, przy budowaniu zaufanej infrastruktury dla swojego projektu.

Do czego może zostać wykorzystany Band Protocol?

Praktycznie w każdym projekcie w którym jest zapotrzebowanie na integrację danych z prawdziwego świata na blockchain i odwrotnie, Band sprawdzi się doskonale.

Kilka bardziej oczywistych zastosowań to:

 • Dostarczanie danych o cenach akcji, metali szlachetnych i innych instrumentów finansowych na blockchain w celu stworzenia syntetycznych aktywów lub derywatów, które swoją ceną naśladują ich realne odpowiedniki.
 • Dostarczanie informacji o wynikach meczów lub głosowań, szczególnie przydatne dla branży bukmacherskiej.
 • Przetwarzanie informacji finansowych i płatniczych.
 • Łączenie baz danych z blockchainem.

Na ten moment jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych giełd kryptowalut – Binance korzysta z integracji BP. Projekt dostarcza dane o cenach aktywów dla ponad 600 różnych kryptowalut które można znaleźć na giełdzie Binance.

Zastosowanie wyroczni oracle w kryptowalutach

Skoro jest już Chainlink to po nam Band?

Te dwa projekty są fundamentalnie bardzo podobne i spełniają to samo zadanie. Zatem czy Band Protocol to zwyczajnie kopia popularnego i często używanego projektu Chainlink?  – Odpowiedź brzmi nie. 

W branży wyroczni danych (ang. oracle) istnieje zapotrzebowanie na przynajmniej kilka rozwiązań. Firmy i projekty decydujące się korzystać z systemu wyroczni najczęściej potrzebują potrzebują więcej niż jednego dostawcę danych. 

Aby mieć pewność że usługa działa poprawnie i nieprzerwanie a dane są prawidłowe, konieczna jest implementacja więcej niż jednego a najlepiej kilku rozwiązań typu oracle. 

Band Protocol nie konkuruje z Chainlink ani z innymi wyroczniami danych np: iExec RLC albo Tellor. 

Rozwój projektu Band Protocol.

Projekt Band Protocol powstał w 2017 roku, zbierając około 11 milionów dolarów od inwestorów w 4 rundach finansowania. W rozwój projektu zainwestowały firmy takie jak: Sequoia Capital, Alphain Venture, Binance i kilka innych.

Inwestowanie w kryptowaluty

Band Protocol 2.0 został zbudowany przy wykorzystaniu Cosmos SDK i jest obecnie w stanie obsłużyć 50 transakcji na sekundę.

Projekt również pracuje nad własnym Blockchainiem – Bandchain który w domyśle ma być w stanie obsłużyć tysiące transakcji na sekundę. Na ten moment Bandchain przeszedł etap 0 i znajduje się w 1 fazie rozwoju. 

Band Protocol - Rozwój Projektu

Inwestowanie w token Band Protocol (BAND)

Na dzień pisania tego artykułu kapitalizacja tokenu BAND oscyluje w okolicach 100 milionów dolarów, co przy ponad 20 milionach monet w obiegu daje cenę za jednostkę na poziomie $4.80.

Token w ostatnich tygodniach zobaczył nagły wzrost kapitalizacji i znalazł się wśród top 100 kryptowalut z największym market capem. 

Taki wzrost cen może być spowodowany coraz większą popularnością zdecentralizowanych finansów które mają duże zapotrzebowanie na rozwiązania typu oracle. 

Token BAND jest dostępny na giełdzie Binance oraz na zdecentralizowanych giełdach takich jak Uniswap oraz Kyberswap.

Kapitalizacja tej pozycji stanowi zaledwie ułamek kapitalizacji projektu do którego Band jest stale porównywany – Chainlink. 

Warto jednak zaznaczyć że Band Protocol jest w znacznie wcześniejszym etapie rozwoju oraz na ten moment nie ma wielu znaczących implementacji oraz współprac. 

Podsumowanie i opinia.

Band Protocol to jedna z pozycji którą obserwuję od dawna. Wraz z iExec RLC, Tellor czy DOS Network – BAND może stać się alternatywą dla Chainlink. Projekt jest obecnie jednym z najintensywniej rozwijanych pozycji na rynku kryptowalut. 

Fakt że jest zbudowany przy użyciu Cosmos SDK (software development kit) pozwala na dużą elastyczność i mnogość implementacji. Z zaciekawieniem przyglądam się rozwojowi tego projektu.

Zobacz również – Opis Projektu Swiss Borg + Bonus do 100 euro.

DeFi

Jak Zarabiać na Dodawaniu Płynności do Uniswap?

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Dodawanie płynności do defi

Dobre bo zdecentralizowane.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut w ostatnich miesiącach stają się coraz bardziej popularne. 

Z pewnością można powiedzieć że fala zdecentralizowanych finansów – DeFi, mocno przyczyniła się do zasilenia tego trendu.

Według danych z DeFi Pulse, całkowita wartość ulokowana w zdecentralizowanych protokołach pewnym krokiem zbliża się do przekroczenia 13 miliardów dolarów. 

Warto wspomnieć że na samym początku 2020 roku, było to zaledwie 600 milionów.

Kiedy zwrócimy uwagę na ranking protokołów pod względem wskaźnika TVL (całkowita wartość ulokowana) na pierwszym miejscu od wielu tygodni znajduje się Uniswap.

Całkowita płynność tej giełdy przekracza 3 miliardy dolarów z dziennym wolumenem na poziomie 200 milionów.

Zdecentralizowane giełdy to już nie jedynie ciekawostka technologiczna dla nerdów, Dexy to rzeczywistość. 

Środki ulokowana w DeFi

Jak działa Uniswap?

O standardowych funkcjach Uniswapa nie ma co się dużo rozpisywać, giełda pozwala na swapowanie tokenów ERC20 przy uiszczeniu opłaty transakcyjnej do sieci Ethereum oraz opłaty 0.30% do osób dostarczających płynność. 

Właśnie możliwość dostarczania płynności na Uniswapa jest elementem giełdy który tutaj poruszymy. 

Protokoły AMM (ang. Automated Market Maker) swoje funkcjonowanie opierają na pulach płynności dwóch (lub w niektórych przypadkach więcej) tokenów.

Każda osoba jest w stanie dodać swoje tokeny do takiej puli i zarabiać 0.3% prowizji za każdą transakcję wykonaną przy wykorzystaniu jej tokenów.

Cena danego tokena na Uniswapie i innych zdecentralizowanych giełdach jest ustalana algorytmicznie, wykorzystując stosunek tokenów w puli.  

źródło: uniswap.org

Jak dodać płynność na Uniswap?

Aby dodać płynność na giełdę należy przejść do na stronę info.uniswap.org i wyszukać interesującą nas pule tokenów. 

Kiedy znajdujemy się na stronie szczegółów o danej parze, w prawym górnym rogu należy kliknąć Add Liquidity.

Zostaniemy przeniesieni do głównego interfejsu giełdy, gdzie należy wprowadzić wartość którą chcemy dodać.

Warto pamiętać że pule Uniswapa funkcjonują w modelu 50/50. Dodając token A należy dodać równowartość tokena B.

Po wpisaniu wartości, klikamy Supply (lub Approve) i zatwierdzamy transakcję w Metamask.

Od teraz będziemy zarabiać 0.3% prowizji za każdy swap przy wykorzystaniu naszych środków.

Tokeny w każdym momencie można wypłacić.

Jak dodać płynność na Uniswap

Ile można zarobić na dostarczaniu płynności?

Kwota jaką dostarczający płynność zależy od kilku czynników. Są to między innymi:

 • Wartość środków dostarczonych, im większy procent danej puli kontrolujemy, tym więcej prowizji idzie do nas.
 • Rozmiar Puli.
 • Wolumen transakcji. – Im więcej swapów pomiędzy tokenami tym więcej wygenerowanej prowizji.

Przeprowadziliśmy test dodając płynność do pary WBTC-ETH (Wrapped Bitcoin i Ethereum), dodatkowo korzystając z możliwości farmienia tokena UNI.

W momencie pisania tego materiału jest 54 dzień od kiedy początkowa kwota została dostarczona na Uniswap.

Zarabianie na Uniswap

Początkowa kwota dodana do giełdy wynosiła 3960 dolarów, rozlokowane równo pomiędzy Ethereum i Wrapped Bitcoin. Wartość w momencie prezentowania wyników w tym artykule wynosi 5193 dolarów.

Oczywiście większość zysku w tym przypadku wynika z wzrostu ceny obu aktywów, a nie z samego Uniswapa.

Dokładne dane prezentują się następująco:

 • Zysk z prowizji – $29.68
 • Zysk z farmienia tokena UNI – $86.12
 • Zysk z ruchów cenowych – $1131.04

Wychodzi na to że całkowity zysk uzyskany dzięki dostarczaniu płynności (z korektą na nietrwałą stratę) to 102 dolary.

Warto tutaj zaznaczyć że farming tokena UNI trwa jedynie 60 dni od momentu jego premiery, więc najpewniej w momencie czytania tego materiału, proces się skończył lub dobiega końca.

Narzędzie wykorzystane do pomiaru zysku to uniswaproi.com

Czym jest nietrwała strata wartości?

Dodając płynność na zdecentralizowaną giełdę należy się liczyć z bardzo powszechnym zjawiskiem nietrwałej straty (ang. Impermanent loss).

Zjawisko zachodzi gdy cena jednego tokena A w puli idzie w przeciwnym kierunku niż cena tokena B. Im większa ta różnica tym nietrwała strata się powiększa.

Kiedy token A idzie w górę a token B zostaje w miejscu, istnieje możliwość dokonania arbitrażu. Traderzy którzy wykorzystują taką szansę generalnie “zabiorą” z puli token bardziej wartościowy zostawiając dostarczających płynność z tokenem mniej wartościowym.

Nietrwała strata to jedynie nazwa, straty są prawdziwe lecz w teorii przychody z prowizji w dłuższym okresie czasu powinny wyrównać wartości tokenów czyniąc stratę faktycznie tymczasową.

Bardziej szczegółowe wyjaśnienie można znaleźć w artykule z Akademii Binance. 

Podsumowanie.

Dodawanie płynności na Uniswap może być ciekawym pomysłem na urozmaicenie swojego portfolio, zamieniając 2 tokeny bazowe na jeden LP token który wypracowuje zysk, nawet kiedy śpimy.

Oczywiście wiąże się to z swoim unikalnym szeregiem zalet, wad i ryzyka. Dodając środki na zdecentralizowaną giełdę możemy liczyć na drobny przychód pasywny, tym samym pomagając w rozwoju infrastruktury zdecentralizowanych finansów.

Rozwiń

Portfele

Celsius Network – Opis i Opinia o Platformie Zarobkowej.

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Celsius Network - Opis Aplikacji

Czym jest Celsius Network?

Celsius Network to platforma służąca do zarabiania odsetek na kapitale w postaci kryptowalut oraz do zaciągania pożyczek z zabezpieczeniem w kryptowalucie.

Podobnie jak pieniądze wpłacone na lokacie bankowej, cały proces zarabiania odsetek kapitałowych w aplikacji Celsius jest stosunkowo prosty.

Użytkownicy muszą zdeponować wybraną przez siebie kryptowalutę na konto w aplikacji. Następnie raz w tygodniu, w poniedziałek wypłacane są zarobione odsetki.

Pożyczanie środków również nie jest skomplikowanym procesem. Należy wybrać interesującą nas kwotę pożyczki i wskazać kryptowalutę która będzie pójdzie pod zastaw i zabezpieczy zaciągnięte zobowiązanie.

Aplikacja Celsius posiada również funkcję przesyłania środków pomiędzy użytkownikami, pomimo iż sama w sobie nie jest portfelem kryptowalutowym.

Celsius Network Opis Aplikacji

Ile można zarobić korzystając z aplikacji Celsius Network?

Kwota możliwa do zarobienia w aplikacji Celsius zależy od kilku czynników.

Pierwszą zmienną będzie dostępne oprocentowanie danej kryptowaluty w konkretnym momencie. Oprocentowanie krypto aktywów jest uzależnione od popytu i podaży na daną kryptowalutę i cały czas ulega zmianom. 

Kiedy na rynku istnieje większe zapotrzebowanie przykładowo na Bitcoina, wtedy osoby zaciągające pożyczki na Celsius będą skłonne płacić większe odsetki od pożyczonego kapitału. 

Tym samym osoby które swój kapitał udostępniają będą zarabiać więcej. 

Analogiczna sytuacja występuje gdy na daną pozycję popyt spada, wtedy oprocentowanie również ulegnie zmniejszeniu.

Aktualne oprocentowanie kryptowalut na platformie Celsius wynosi od 2,53% do aż 21,49% rocznie.

Najwięcej zarobimy na depozytach stablecoinów takich jak Tether, USDC czy DAI, natomiast w tym momencie najmniej oprocentowaną kryptowalutą jest Kyber Network (KNC)

Pełne zestawienie i aktualne stawki dla każdej kryptowaluty można znaleźć pod tym linkiem.

Aplikacja Celsius Network

Skąd bierze się tak wysokie oprocentowanie?

Wiele osób widząc oprocentowanie większe niż 5% podnosi brwi i zaczyna się zastanawiać gdzie jest haczyk. Czy Celsius to kolejna piramida finansowa wabiąca nieświadomych ludzi wysokim oprocentowaniem?

Bez zgłębienia tematu, mogłoby się tak wydawać, szczególnie gdy w tradycyjnym banku stopa zwrotu na poziomie  wyższym niż 1% to niesamowicie rzadko spotykane zdarzenie.

Więc o co tu chodzi, skąd Celsius bierze tak wysokie stopy zwrotu?

Model biznesowy firmy jest stosunkowo prosty, Celsius udziela pożyczek zabezpieczonych aktywami (ang. asset-backed loan), w których średnie oprocentowanie wynosi około 9% (i jest zmienne w zależności od popytu i podaży)

Głównymi pożyczkobiorcami lub jak kto woli klientami firmy są: kryptowalutowe giełdy oferujące handel z dźwignią, fundusze hedgingowe oraz traderzy instytucjonalni.

Wysokie odsetki od kapitału pożyczonego na tego typu rynku nie są niczym dziwnym, w dodatku warto wspomnieć że firma odpowiedzialna za Celsius przekazuje 80% swojego przychodu do społeczności używającej ich aplikacji.

Na dzień pisania tego materiału Celsius zarządza aktywami o łącznej wartości 1,5 miliarda dolarów, jak wynika z ich oficjalnych raportów.

Zarabianie na kryptowalutach

Czy Celsius Network jest bezpieczny?

Firma została założona w 2017 roku przez Alexa Mashinsky który aktualnie zajmuje pozycję CEO oraz przez Daniela Leona który obejmuje pozycję COO w firmie.

Od tamtego czasu zdążyli zbudować zaufanie społeczności oraz udowodnić że firma jest wypłacalna. 

Fakt że udzielają oni tylko pożyczek zabezpieczonych aktywami sprawia że kapitał jest obarczony niższym ryzykiem.

Trzeba jednak mieć na uwadze że Celsius network to nie bank i środki trzymane w aplikacji nie są gwarantowane. 

Firma w swojej sekcji pytań i odpowiedzi zaznacza że nie posiada ubezpieczenia na środki które są aktualnie w rękach pożyczkobiorców. Natomiast gdy kapitał nie jest w użyciu, jest on przechowywany na rachunkach firm Fireblocks oraz PrimeTrust gdzie podlega ubezpieczeniu.

Ochrona środków w aplikacji

Na pytanie czy używanie aplikacji Celsius jest bezpiecznie każda osoba musi odpowiedzieć sobie sama, warto przed wypłaceniem środków dokładnie przeczytać regulamin świadczenia usługi i wtedy zdecydować czy ta platforma odpowiada twojej personalnej tolerancji na ryzyko.

Dołącz do Celsius Netwok i uzyskaj 20$ bonusu kiedy wpłacisz 200$ albo więcej!

Kod Bonusu: 1155131060 

Celsius Network Opinie.

Wiele osób korzysta z aplikacji na co dzień i chwali się pozytywnymi doświadczeniami. Opinie o firmie na popularnej stronie Trustpilot są bardzo pozytywne ze średnią oceną 4,5/5.

Na innych stronach internetowych opinie zamieszczanie przez użytkowników aplikacji są również pozytywne.

Wiele ludzi wskazuje możliwość szybkich wpłat i wypłat, dostępność zróżnicowanych kryptowalut oraz wysokie stopy zwrotu jako plusy aplikacji.

Do minusów należą brak dostępu do kluczy prywatnych portfela, wypłata oprocentowania w tokenie CEL, brak dostępu do aplikacji z poziomu komputera.

Opinie o aplikacji Celsius Network

Do czego jest wykorzystywany token CEL?

Token CEL to natywna kryptowaluta platformy Celsius. Jest on wykorzystywany do zarabiania dodatkowych środków kiedy wybierzemy wypłaty właśnie w tym tokenie.

Według statystyk dostępnych na stronie projektu, użytkownicy decydujący się dostawać wypłatę w tokenie CEL, zarabiają średnio o 30% więcej niż osoby które tego nie robią.

Trzymanie tokena CEL na portfelu zapewnia również niższe oprocentowanie w przypadku spłacenia pożyczki zaciągniętej w aplikacji.

Kryptowaluta CEL Token

Na jakich kryptowalutach można zarabiać?

Aplikacja wspiera 36 różnych kryptowalut na których użytkownicy są w stanie zarabiać.

Znajdziemy tutaj wiele najpopularniejszych kryptowalut, są to między innymi

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Dash
 • Litecoin
 • Chainlik
 • XRP
 • EOS

Mniej popularne a również dostępne w aplikacji i godne uwagi kryptowaluty to: Kyber Network, Uniswap, Matic Network, Synthetix oraz praktycznie każdy stablecoin dostępny na rynku.

Podsumowanie.

Celsius Network to ciekawa propozycja dla osób które chcą zarabiać dodatkowe środki na swoich kryptowalutach, firma odpowiedzialna za Celsius jest transparentna i godna zaufania, co przy świadczeniu usług finansowych jest bardzo ważne.

Jeżeli ten opis był przydatny i chcesz przetestować aplikację na własnej skórze, link do pobrania znajduje się poniżej.

Dołącz do Celsius Netwok i uzyskaj 20$ bonusu kiedy wpłacisz 200$ albo więcej!

Kod Bonusu: 1155131060 

Rejestrując się z naszego linku pomagasz wspierać niezależną publikację, dziękujemy!

Rozwiń

Wiedza

Filecoin (FIL) – Czym Jest i Jak Działa – Opis Kryptowaluty.

Wirtualne Inwestycje Redakcja

Opublikowano

-

Filecoin opis kryptowaluty

Czym jest Filecoin?

Filecoin to zdecentralizowany protokół pozwalający na udostępnienie lub wypożyczenie miejsca na dysku twardym w celu przechowywania plików.

Zamiast ufać jednej firmie która oferuje przechowywanie plików użytkownika w chmurze, protokół przechowuje zaszyfrowane pliki w sieci komputerów rozproszonych po całej Ziemi, a w przyszłości nawet na innych planetach.

Używając technologii Filecoin w połączeniu z protokołem IPFS i domenami .crypto można tworzyć w pełni zdecentralizowane i niemożliwe do ocenzurowania strony internetowe.

Kryptowaluta Filecoin Opis

Czym Filecoin różni się od tradycyjnych firm hostingowych?

Różnic jest wiele ale przede wszystkim należy wyróżnić bezpieczeństwo i decentralizację.

Wiele firm świadczących usługi przechowywania plików w chmurze zostało zhakowane, narażając tym samym prywatne pliki użytkowników na wyciek.

Często się słyszy o tym że wyciekły dane klientów z kolejnego sklepu internetowego, w przypadku scentralizowanych rozwiązań, praca hakera jest bardzo ułatwiona ponieważ wszystkie cenne dane znajdują się w jednym miejscu.

Kiedy pliki są rozproszone pomiędzy wieloma komputerami, atak jest niesamowicie trudny a nawet niemożliwy.

Przechowuj dane w zdecentralizowanej sieci Filecoin

Wady takiego rozwiązania.

Jedną z najważniejszych wad zdecentralizowanych rozwiązań służących do przechowywania plików jest szybkość.

W tradycyjnej infrastrukturze chcąc pobrać dane, użytkownik musi wysłać zapytanie tylko do jednego serwera, mając do czynienia z siecią rozproszoną zapytanie jest wysyłane do wielu serwerów w tym samym czasie. 

Taka implementacja w połączeniu z wolnym łączem internetowym może stanowić poważne utrudnienie w optymalnym korzystaniu z usługi.

Czy to jest bezpieczne?

Przechowywanie prywatnych danych na komputerze innej osoby która znajduje się na drugiej stronie planety nie brzmi zachęcająco.

Jednak algorytm Filecoina odpowiedzialny na umieszczanie danych w sieci, działa w sposób w którym naruszenie prywatności i wyciek poufnych danych jest niemożliwy.

Zaszyfrowane pliki zanim trafią za komputer osoby udostępniającej miejsce na swoim dysku są dzielone na małe części i dystrybuowane wśród górników Filecoina.

Zatem żadna osoba do której pliki nie należą, nie jest wstanie ich odszyfrować i odczytać.

Kopanie kryptowaluty filecoin na komputerze

Kryptowaluta Filecoin (FIL) – Czym jest i gdzie kupić?

Natywne tokeny Filecoin – FIL są możliwe do transferu, zakupu i sprzedaży od października 2020 roku. 

Wszystkich tokenów FIL w obiegu będzie maksymalnie 2 miliardy a na moment pisania tego materiału w obiegu znajduje się około 25 milionów tokenów FIL z kapitalizacją projektu na poziomie 800 milionów dolarów i cenie około 30 dolarów za jeden token FIL.

70% zasobów tokena będzie przeznaczone jako nagrody dla górników, 15% do firmy odpowiedzialnej za stworzenie i rozwój – Protocol Labs. 10% trafi do wczesnych inwestorów a 5% do Fundacji Filecoin.

Kryptowalutą można handlować na giełdach takich jak Coinlist, Binance, Kraken, KuCoin i Huobi.

W przyszłości planowane jest dodanie tokena FIL na inne popularne giełdy kryptowalut.

Dystrybucja kryptowaluty FIL

Przyszłości Filecoina i podsumowanie.

Kryptowaluta przeszła bardzo długą drogę, od początku prac w 2015 roku do bardzo hucznego ICO w 2017 gdzie zebrano ponad 257 milionów dolarów do października 2020 kiedy uruchomiono mainnet i możliwość korzystania z sieci.

Filecoin chce zrewolucjonizować wielomiliardowy sektor w którym największe firmy pokroju Amazon i Google świadczą swoje usługi.

Na pytanie czy na rynku istnieje popyt na tego typu usługi, odpowiedź brzmi tak. Jednak nie można jasno przewidzieć trajektorii w której Filecoin się znajdzie. 

Czy faktycznie przemysł przechowywania plików w chmurze potrzebuje zdecentralizowanego rozwiązania? 

To jest w stanie zweryfikować jedynie rynek.

Niemniej Filecoin jest ciekawym projektem którego rozwój warto śledzić.

Rozwiń

Popularne